З мията Телма изуми и обърка хората, които се грижат за нея.
Шестмеtровият питон прекарал четири години съвсем сам в зоопарка в Луисвил, САЩ, без да срещне мъжки екземпляр, но някак си снася 61 яйца и в крaйна сметка има шест здрави бебета.
Може би тя е успяла тайно да се чифтоса с мъжки екземпляр преди години и е съхранила спермата му през цялото това време? Генетични тестове скоро разкриват отговора на този въпрос.
Телма е първият мрежест питон в света, за който се знае, че наистина е имала непорочно зачатие и има поколение, въпреки че е девствена.
Тя е създала яйца, които съдържат цялата генетична информация, необходима за излюпването на нейна дъщеря, без нуждата от баща, неговата сперма или ДНК. Тя го е направила, създавайки яйцата си с продукт от нейните делящи се клетки, наречен полярно телце.
Той играе същата роля каквато и сперматозоидът, когато яйцеклетката се развива като ембрион. Всяка от дъщерите на Телма има два екземпляра от половината от хромозомите ѝ. Децата на Телма са нейни полу-клонинги.
Екстремно възпроизвеждане?
Въпреки че е специална, ние вече знаем, че Телма и дъщерите ѝ не са уникален случай. Учените откриват, че раждания от девствени екземпляри се случват при различни видове в природата, по причини, които не разбираме.
Първоначално се е смятало, че девственото раждане, известно още като безполово размножаване, се е задействало при екстремни ситуации, тъй като е било документирано само при животни в плен и се е предполагало, че се дължи на стреса и изолацията. Начин да се продължи кръвната линия, когато всички други възможности са изчерпани, когато не е имало друг избор.
Това не е задължително.
Оказва се, че някои девствени женски създават потомство дори и в присъствието на мъжки екземпляри.
Нещо повече, те правят това в дивата природа и може би са го правили в продължение на стотици милиони години.
Това може да носи много предимства, още повече в съвременния свят, където популацията на много видове бързо намалява, но също така това повдига и въпроса за значението на пола.
Непорочното зачатие повдига и други въпроси. Например защо сред безгръбначни, риби, влечуги и птици се срещат девствени раждания, а сред бозайниците и хората на пръв поглед това е невъзможно? Дори и тук нещата не са ясни.
Случай с акула
На 14 декември 2001 г, една от трите възрастни акули чук отглеждани от хора в САЩ ражда здраво женско бебе. Всяка една от трите възможни майки е била уловена в буйните води край Флорида във все още незряла възраст. Нито една от тях не е срещала мъжка акула през живота си и всичките са били девствени.
Една от тях, обаче, очевидно е родила, съобщи екип от учени, ръководен от Деймиън Чапман от университета "Стони Брук" в Ню Йорк.
Направените по-късно генетични тестове показали, че няма намесен мъжки екземпляр, а след това такива случаи са регистрирани и при четири други вида акули. "Изглежда, че това е нещо, което голяма част от акулите могат да правят", казва Чапман пред Би Би Си.
Гигантски гущери
През 2006 г. учени съобщиха за два Комодски варана, най-големият в света вид гущер, които са родили девствени. И двата са били в плен, единият в зоопарка в Честър, а другият в зоопарка в Лондон, Великобритания.
По онова време изследователите твърдели, че гигантският гущер може да превключва от полово към безполово възпроизвеждане и по същество намират начин да се клонират при екстремни обстоятелства, когато няма мъжки екземпляри наоколо.
След това в последните години учените са документирали случаи на непорочно зачатие при различни видове змии, включително боа и питони като Телма.
Дивите девици
След това дойде друг шок – животни в естествената им среда, също както отглежданите от хората, са способни да родят девствени. През 2012 г. става ясно, че при друг вид змия – яма усойница много често се случват девствени раждания и то в дивата природа.
Ето защо стресът от пленничеството може да не е причината за тези крайни промени при възпроизвеждането. Нещо повече, мъжките яма усойници са в изобилие, така че женските не раждат девствени просто защото нямат друг избор.
Ами бозайниците?
Една голяма загадка остава. Ако безполовото размножаване е по-разпространено отколкото са смятали учените първоначално, тогава защо бозайниците не го правят, включително приматите, групата, която включва хората?
А може би могат.
Няма известен пример за раждане от девствен бозайник по естествен път – нито в плен, нито в дивата природа. Обаче през 1930 г. в университета "Харвард", САЩ учен на име Грегъри Пинкъс започва изследване на репродуктивните системи на бозайниците. Неговата работа по-късно води до съвместно създаване на проивозачатъчните таблетки за човека.
По-това време той прави скандалното твърдение, че е предизвикал безполово размножаване при зайци, подвиг който след това и други учени не успяват да повторят.
Десетилетия по-късно,
през 2004 г. учени съобщиха, че благодарение на генното инженерство са успели да модифицират лабораторна мишка, която да роди девствена. Поколението ѝ не само оцеляло, но дори било способно да създаде собствено потомство.
Изследователите днес казват, че е много малко вероятно, а може би дори невъзможно, девствен бозайник да създаде по естествен начин жизнеспособно потомство, поради някои основни аспекти на биологията на бозайниците.
Но може би някой ден, някъде, някак си някой бозайник ще ни изненада.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!