Зависимостта от дизелите заплашва луксозните марките в Европа
Източник: netinfo

Д анните на JATO Dynamics показват сериозна зависимост на премиум марките в Европа от продажбата на дизелови автомобили. Последните данни на компанията сочат, че над 95% от продажбите на Land Rover и 80% от продажбите на Volvo са били с дизелови двигатели.

В течение на 2017 г. Jaguar има 90% продадени дизелови автомобили, докато през 2016 г. този процент е бил 81. Mercedes-Benz и BMW са сравнително по-добре – с по 70% продадени дизелови автомобили.

Коя е заплахата в случая? Заплахата е, че все повече големи европейски градове планират мерки за частична или пълна забрана на продажбата (или движението) на дизелови автомобили след известно време. В Лондон пък ще ги таксуват с допълнителна такса. Наскоро Карлос Таварес, големият човек в PSA Group, заяви, че в ръцете на кметовете е бъдещето на дизеловите автомобили в Европа.

Интересното е, че зависимостта на масовите марки спрямо дизеловите им продажби не е толкова голяма. Най-малка е тя при Toyota, при която едва 10% от продадените автомобили са дизелови, но японците са се съсредоточили върху хибридите от над 15 години. При британската марка Vauxhall процентът е 20. Потенциален проблем биха могли да имат Peugeot, VW, Renault и Nissan, които имат над средния за бранша дял на дизел спрямо бензин.

Трябва да се отбележи също, че делът на пазарите е спаднал леко спрямо същия период на 2016 г. Тогава той е бил по равно, докато през януари и февруари бензинът спрямо дизела е бил в съотношение 52 към 47%.

Средните продажби на дизелови автомобили са спаднали с 3,7%, като най-голям спад има при Toyota (9,7%) и Citroen (8,9%).

Jaguar и Land Rover са на противоположния полюс, продажбите на дизелови автомобили при тях се увеличава. Единственият масов производител, който продава повече дизели, е Fiat (+2,6%).

Четете още:

Jeep Grand Cherokee Trackhawk e най-бързият и мощен SUV в света

Саудитски милиардер стои зад новия официален представител на Mercedes у нас

Най-високоплатените шефове на автоконцерните

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Иран пусна китайските кораби през Ормузкия проток

Иран пусна китайските кораби през Ормузкия проток

Свят Преди 3 часа

Вчера китайски супертанкер с два милиона барела иракски суров петрол премина

Приеха промените в НПК на първо четене в комисия

Приеха промените в НПК на първо четене в комисия

България Преди 4 часа

С промените се въвежда задължение за компетентните правоприлагащи органи да уведомяват относно процесуалните права

Муцунски поиска среща с българския външен министър

Муцунски поиска среща с българския външен министър

Свят Преди 6 часа

Муцунски: Диалогът не е задължително да означава отстъпление

Фронтменът на Bring Me the Horizon със сътресение, след като фен го удари с телефон

Фронтменът на Bring Me the Horizon със сътресение, след като фен го удари с телефон

Любопитно Преди 7 часа

Оли Сайкс от Bring Me the Horizon пострада по време на концерт в Сейнт Луис. Изпълнителят е с леко сътресение на мозъка, след като бе ударен от хвърлен телефон. Въпреки болката и дезориентацията, музикантът довърши участието си пред 22 000 фенове

Държавно спецзвено ще бори високите цени

Държавно спецзвено ще бори високите цени

България Преди 7 часа

До седмица правителството ще предложи конкретни мерки за овладяване на инфлацията

Правят нова Комисия за противодействие на корупцията

Правят нова Комисия за противодействие на корупцията

България Преди 7 часа

Председателят на комисията ще се определя чрез жребий сред членовете

МОН обяви инструкции за предстоящите матури

МОН обяви инструкции за предстоящите матури

България Преди 7 часа

Идентификационната бланка с личните данни ще е неизменно свързана с първия лист

Кирил Киров - Кико: Заради кариерата жертвах личния си живот

Кирил Киров - Кико: Заради кариерата жертвах личния си живот

Любопитно Преди 8 часа

Продуцентът разкрива тайните на “Като две капки вода”, рисковете на живия ефир, отношенията с Рачков и Геро и цената да живееш постоянно зад кулисите на телевизията

<p>Си нагости Тръмп с хрупкави ребра, патешко и тирамису</p>

Кулинарна дипломация в Пекин: Си Дзинпин нагости Тръмп с хрупкави ребра, патешко и тирамису

Свят Преди 8 часа

Докато двамата лидери си разменяха исторически послания за партньорство, китайските готвачи заложиха на сигурно, адаптирайки традиционното меню към прословутия американски вкус за бързо хранене и любими домашни класики

Въздушната линейка за мениджър от АЕЦ „Козлодуй”

Въздушната линейка за мениджър от АЕЦ „Козлодуй”

България Преди 8 часа

Пациентът е получил масивен инфаркт

Политическата криза във Великобритания ескалира, Уес Стрийтинг подаде оставка

Политическата криза във Великобритания ескалира, Уес Стрийтинг подаде оставка

Свят Преди 8 часа

Стрийтинг към Стармър: Вече е ясно, че няма да поведете Лейбъристката партия към следващите парламентарни избори

Спирова и Денисиньо спорят за короната в Hell’s Kitchen тази вечер

Спирова и Денисиньо спорят за короната в Hell’s Kitchen тази вечер

Любопитно Преди 8 часа

Големият шампион ще грабне наградата от 50 000 евро и титлата “Най-добър готвач на България”

Завързаха и ограбиха в дома му посред нощ човек в Лешница

Завързаха и ограбиха в дома му посред нощ човек в Лешница

България Преди 8 часа

Двама мъже са проникнали в къща в селото

Момчета пребиха и ограбиха човек в Перник

Момчета пребиха и ограбиха човек в Перник

България Преди 8 часа

Задържан е 16-годишен