Renault Megane е „Автомобил на 2017 г. в България”, Skoda Kodiaq – „Кросоувър на годината”
Източник: Христо Петров

С нощи, 19 януари, се проведе церемонията по връчване на отличията в юбилейното, 20-то издание на конкурса „Автомобил на годината в България“. Журито на конкурса, организиран от Прес Авто Клуб България, съставено от 40 автомобилни журналисти, сред които е и нашата медия.

Статуетки бяха раздадени в три основни категории, както и в три подкатегории.

И така, най-престижната категория е тази на леките автомобили. Отличието „Автомобил на 2017 година в България” спечели Renault Megane, който бе предпочетен от журито пред конкурентите му Сitroen C3, Mercedes-Benz E-Class, Suzuki Baleno и Volvo S90.

Втората основна категория е тази на кросоувърите. Тя дори може да се нарече и най-важната, тъй като в световен мащаб именно кросоувърите бележат истински бум на продажбите. В тази категория имаше най-много претенденти, от които бяха избрани пет финалиста. Сред тях за „Кросоувър на годината в България” бе избран Skoda Kodiaq. Той надделя сред конкуренцията на Ford Edge, Jaguar F-Pace, Peugeot 3008 и Seat Ateca.

Третата основна категория е тази на „Многофункционалните автомобили”, като тук призът грабна Nissan Navara, който е първият еднотонен пикап на пазара с независимо задно окачване. Той се бореше срещу Citroen Jumpy, Great Wall Steed 6, Peugeot Expert и Toyota Hilux.

Източник: Христо Петров

Освен в тези три основни категории, журито връчи призове в още три подкатегории.

Първа е тази на „Еко автомобилите”, в която журито отличи хибридния Hyundai Ioniq. Скоро в България ще се появи и електрическата му версия. В тази категория за приза се бореха още BMW 225xe, BMW 330e, , Toyota Prius и Volvo XC90 T8 Hybrid.

Журито отличи и Citroen C3 в категорията „Градски автомобил”, в която френският модел се пребори с Audi Q2, Hyundai i20 Active, Mini Cabriolet и Suzuki Ignis.

Последното отличия бе за „Премиум автомобили”, като тук отличието бе присъдено на Volvo S90. Другите конкуренти бяха Jaguar F-Pace, Jaguar XF, Lexus RX 450h и Mercedes E-Class.

Оценяването на всеки един модел и категория става по следния начин. Оценката се формира на база 6 критерия: дизайн, задвижване, функционалност, пътно поведение, безопасност и цена/предлагане. Ако вземем за пример категорията „Автомобил на годината”, то най-ниска относителна тежест има критерият „Функционалност“, за който журито разпределя по 15 точки измежду финалистите. Всеки един от критериите „Дизайн“, „Задвижване“, „Пътно поведение“ и „Безопасност“ има по 20 точки, а най-голяма тежест има критерият „Цена/предлагане“ – тук журито разпределя 35 точки между финалистите.

Трябва да се отбележи, че точковото разпределение е различно в отделните категории, тъй като самата характеристика на автомобилите го налага.

Общото е, че между петимата финалисти трябва да бъдат разпределени 130 точки. Финалният щрих е балообразуване, т.е. моделът с най-много точки получава бал 5, този на второ място бал 4 и т.н.

Подробни резултати по категории:

Автомобил на годината

1. Renault Megane 147 т.

2. Volvo S90 111,5 т.

3. Mercedes E-Class 107,5 т.

4. Citroen C3 85,5 т.

5. Suzuki Baleno 43,5 т.

Кросоувър на годината

1. Skoda Kodiaq 153,5 т.

2. Jaguar F-Pace 101,5 т.

3. Seat Ateca 96 т.

4. Peugeot 3008 76 т.

5. Ford Edge 68 т.

Многофункционален автомобил на годината

1. Nissan Navara 150 т.

2. Toyota Hilux 105,5 т.

3. Citroen Jumpy 96,5 т.

4. Peugeot Expert 92 т.

5. Great Wall Steed 6 51 т.

Градски автомобил на годината

1. Citroen C3 129 т.

2. Hyundai i20 Active 104 т.

3. Suzuki Ignis 98,5 т.

4. Mini Cabrio 84 т.

5. Audi Q2 79,5 т.

Еко автомобил на годината

1. Hyundai Ioniq 125,5 т.

2. Volvo XC90 T8 111,5 т.

3. BMW 330e 97,5 т.

4. BMW 225xe 88 т.

5. Toyota Prius 57,5 т.

Премиум автомобил на жодината

1. Volvo S90 121,5 т.

2. Jaguar F-Pace 120 т.

3. Mercedes E-Class 116 т.

4. Jaguar XF 86 т.

5. Lexus RX450h 51,5 т.

Четете още:

С емблемата quattro вече са маркирани 8 000 000 автомобила

Сингапурци готвят хипер автомобил с технологии от Формула 1

Обновеният Ford Mustang идва с повече мощност, нов дизайн и много технологии

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тръмп и Зеленски ще участват в срещата на Г-7 във Франция на 16 юни

Тръмп и Зеленски ще участват в срещата на Г-7 във Франция на 16 юни

Свят Преди 6 часа

Срещата на върха на Г-7 ще се проведе в Евиан-ле-Бен от 15 до 17 юни

Трагедия край Шипка: Мотоциклетист загина при тежък сблъсък с кола

Трагедия край Шипка: Мотоциклетист загина при тежък сблъсък с кола

България Преди 7 часа

Друг мотоциклетист и 47-годишна жена са в болница, полицията въведе обходен маршрут

Туск: Полша премахва тавана за цените на горивата това лято

Туск: Полша премахва тавана за цените на горивата това лято

Свят Преди 9 часа

„Нашето намерение беше... да субсидираме цените на горивата до лятото, за да не се покачат драстично, и ние изпълнихме това“, заяви Туск

Епичен гаф на Световното! Спортен гигант обърка държавите и стана за смях пред милиони

Епичен гаф на Световното! Спортен гигант обърка държавите и стана за смях пред милиони

Свят Преди 9 часа

Американският национален отбор започна ударно Световното първенство по футбол 2026 с победа 4:1 над Парагвай. Големият гаф на вечерта обаче дойде от телевизия ESPN, която прати американците в грешна държава и обърка два континента

Хиляди на "София Прайд" и "Шествие за семейството" в центъра на София

Хиляди на "София Прайд" и "Шествие за семейството" в центъра на София

България Преди 9 часа

Събитието се проведе в Княжеската градина и премина с концертна програма, шествие и съпътстващи инициативи в подкрепа на равенството и правата на ЛГБТИ+ хората в България

Зловещ знак в Атлантика: Мистериозно „студено петно“ вещае ледена катастрофа за Европа

Зловещ знак в Атлантика: Мистериозно „студено петно“ вещае ледена катастрофа за Европа

Свят Преди 10 часа

Ново изследване на учени от Потсдамския университет разкри плашещата истина за огромна аномалия в Северния Атлантик. Докато планетата се нагрява, тази зона изстива с бързи темпове – ясен пръстов отпечатък за приближаващ климатичен колапс

<p>Половинката на Григор Димитров стана неузнаваема за нова роля (СНИМКИ)</p>

Брутална трансформация! Половинката на Григор Димитров стана неузнаваема за нова роля

Любопитно Преди 10 часа

Мексиканската суперзвезда Ейса Гонсалес шокира феновете с невероятно мускулесто тяло за филма „Iron Jane“. Актрисата направи искрена изповед за тежкото си детство, компулсивното преяждане и сложните си отношения със собственото тяло

Премахнаха името на Тръмп от прочутия "Кенеди център" във Вашингтон

Премахнаха името на Тръмп от прочутия "Кенеди център" във Вашингтон

Свят Преди 11 часа

След съдебна заповед и среднощни гръмотевични бури, строителни екипи във Вашингтон демонтираха незаконно поставеното име на американския президент Доналд Тръмп от фасадата на легендарния център за изкуства, докато граждани скандираха по улиците

Иван Христанов: Държавата спа две години за „града фантом“ край Варна, само горските си свършиха работата

Иван Христанов: Държавата спа две години за „града фантом“ край Варна, само горските си свършиха работата

България Преди 11 часа

Бившият земеделски министър разкри, че първите сигнали и десетки актове за скандалния строеж в „Баба Алино“ са от края на 2023 г.

Илон Мъск стана първият трилионер в света! Кой обаче беше първият милиардер?

Илон Мъск стана първият трилионер в света! Кой обаче беше първият милиардер?

Свят Преди 12 часа

Историческото IPO на SpaceX превърна Илон Мъск в първия трилионер на планетата със състояние от 1,2 трилиона долара. Експертите правят паралел с 1916 г., когато петролният магнат Джон Рокфелер стана първият милиардер и шокира света

След намесата на Илон Мъск: Осъдиха двама българи за нападение над малолетни в Шотландия

След намесата на Илон Мъск: Осъдиха двама българи за нападение над малолетни в Шотландия

България Преди 12 часа

Случаят придоби световна популярност миналия август, когато видеоклип, заснет от Илия Белов, беше споделен в социалната мрежа X от милиардера Илон Мъск

Война за 200 милиона: Разкриха тайните клаузи в завещанието на Франк Синатра

Война за 200 милиона: Разкриха тайните клаузи в завещанието на Франк Синатра

Свят Преди 12 часа

Почти три десетилетия след кончината на легендарния Франк Синатра, детайлите около огромното му наследство за 200 милиона долара все още вълнуват света. Вижте как великият певец разпредели богатството си и как накара враждуващото си семейство да замлъкне

Трагедия край Пловдив: Трима мъже загинаха при удар на джип в дърво

Трагедия край Пловдив: Трима мъже загинаха при удар на джип в дърво

България Преди 13 часа

Четвърти от мъжете е транспортиран в болница в критично състояние

Блясък и кралски разкош: Кейт Мидълтън очарова Лондон на парада Trooping the Colour 2026

Блясък и кралски разкош: Кейт Мидълтън очарова Лондон на парада Trooping the Colour 2026

Любопитно Преди 13 часа

Кейт Мидълтън обра овациите в зашеметяващ тоалет на Катрин Уокър по време на пищния военен парад Trooping the Colour 2026, а на фона на блясъка и прелитащите изтребители, принц Хари и Меган Маркъл отново останаха изолирани в слънчева Калифорния

Куба обяви икономически реформи на фона на тежка криза

Куба обяви икономически реформи на фона на тежка криза

Свят Преди 13 часа

Реформите предвиждат и промени в селскостопанския сектор, преструктуриране на държавния апарат и разрешаване на определени икономически дейности, които досега бяха забранени за частни субекти

Вдигнаха самолети на НАТО заради мистериозен обект в Литва

Вдигнаха самолети на НАТО заради мистериозен обект в Литва

Свят Преди 14 часа

След проверка властите установиха, че става въпрос за метеорологичен балон