Т урция се готви да гласува в неделя с „да“ или „не“ за пакета конституционни реформи, който би трябвало да даде на президента Реджеп Таийп Ердоган огромни правомощия, но очите на мнозина в Анкара са вперени в една жена.
Името ѝ е Мерал Акшенер и тя иска на всяка цена да вгорчи живота на турския президент,
пише американското издание „Политико“ (Politico). Преди почти 20 години тя беше министър на вътрешните работи, а в Турция е известна и с названието, прославило Маргарет Тачър – „Желязната лейди“.
Референдумът на Ердоган може да разцепи Турция
Пътят на Турция от република към султанат
60-годишната Акшенер, ветеранка на турската политика, беше член на Партията на националистическото движение (ПДД), но когато видя, че колегите ѝ дават подкрепа на Ердоган в парламента, когато това му е необходимо, тя вдигна ръце от всичко и тръгна по свой път. Акшенер реши почти сама да се противопостави на могъщия държавен глава, а движението, което обедини около себе си, стана толкова масово, че разтревожи и самия Ердоган.
Güller diyarı ISPARTA'da meydan vermekten korkanlara cevabı salonlara sığmayan ISPARTA'lılar verdi. Teşekkürler ISPARTA pic.twitter.com/bIBXwbKqwa
— Meral Akşener (@meral_aksener) April 12, 2017
В момента тя е единствената личност, която стои на пътя на плановете на Ердоган да си осигури официално всемогъщество в Турция. Нещата отидоха толкова далече, че някои анализатори смятат, че тъкмо тя държи ключа за амбициите на президента.
С всяка седмица нейните митинги стават все по-масови.
Журналист от вестник „Политико“ беше свидетел на неин митинг в Анкара и на всеобщата еуфория, която се създаде, когато Акшенер излезе на трибуната. От публиката се чуха и възгласи „Мерал премиер!“
„В неделя в Турция гласуваме за запазване на републиката. Или за това да дадем съдбата на републиката ни в ръцете на една личност“. Публиката реагира с възмущение при споменаването на Ердоган, но Акшенер я спря с думите: „Не се възмущавайте, просто гласувайте с „не“ в неделя“. Последваха бурни аплодисменти, пише „Политико“.
Политическите анализатори са доста изненадани от такова развитие на събитията, тъй като такива митинги обикновено правят членовете на управляващата партия. А „Желязната лейди“ дори няма място в парламента. В навечерието на референдума Партията на националистическото движение е разделена на две. Първата част се присъедини към Ердогтан, а останалите „отпаднали“, надигат глас из цялата страна в компанията на Акшенер.
Ердоган и хората му се постараха да натикват ветеранката и привържениците ѝ в колкото може по-малки помещения и да ѝ забранят да се изявява на открито. Това обаче не са единствените им методи.
Teşekkürler Köroğlunun torunları. Teşekkürler BOLU... pic.twitter.com/ER9HGgl0B9
— Meral Akşener (@meral_aksener) April 7, 2017
В Истанбул например „случайно“ спря токът насред неин митинг.
Юсуф Халачоглу, „отпаднал“ от ПДД, не се съмнява, че всички тези номера са приложени тъкмо по заповед на Ердоган и казва: „Опитваме се да обясним на хората, че такива неща ще се случват, ако референдумът мине. Ердоган ще има абсолютна власт и ще взима решения за всичко“.
Хората на Акшенер пак „минават“ добре в сравнение с другите активисти и партии, които се опитват да надигнат глас против Ердоган и да агитират да отговор „не“ на референдума. Те са физически нападани, а някои дори са пратени в затвора, отбелязва „Политико“.
Почти никой извън Истанбул и Анкара няма представа, че това се случва
тъй като управляващите контролират абсолютно всички медии. Журналистите, които не се вслушват в напътствията, имат само една опция – затвор. Въпреки всичко анкетите сочат, че резултатите на референдума в неделя ще бъдат много близки. Преди две седмици Ердоган изоставаше, но през последните няколко дни отново води в предпочитанията. „На Турция ѝ е необходим силен лидер. Повечето избиратели на ПДД ще гласуват с „да“, а Акшенер няма никакво влияние, тя е слаба“, каза Али Гюлер от ПДД.
Мерал обаче не е съгласна с тази констатация. Тя е уверена, че 80% от избирателите на ПДД ще бъдат против конституционните промени. Възможно е да е права. „Политико“ посочва, че повечето избиратели от ПДД се чувстват измамени, че тяхната партия подкрепи Ердоган.
В Турция се смята, че общо 12% от избирателите са на ПДД. Не е голям брой, но в този момент „отпадналите“ от ПДД все пак може да станат езичето на кантара на референдума, което да срине „султанските мечти“ на Ердоган, пише „Политико“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!