В неделя американски боен самолет свали сирийски бомбардировач над град Ракка. За Москва това бе ясен „акт на агресия” срещу сирийския режим, подкрепян от руснаците.
В отговор руското правителство прекрати всякакъв вид сътрудничество с Пентагона, включително по комуникационните канали и протоколи, създадени преди година, за да се предотвратяват евентуални военни сблъсъци между двете страни в Сирия.
Ултиматумът на Русия уплаши съюзниците на САЩ в Сирия
Руски изтребител прехвана американски самолет в Черно море
“Ръждясалата” руска армия технологично изненада Запада
Може би това е причината, че в сряда изтребител на НАТО прехвана самолета на руския военен министър, пътуващ към Калининград над Балтийско море. От своя страна единият от охраняващите полета Су-27 прехвана натовския самолет и показа това на пилота му с универсалния знак - поклащане на крилете. И този инцидент се размина без фактически сблъсък между Запада и Русия.
Но в Калининград руският военен министър Сергей Шойгу подчерта, че ситуацията между Москва и Запада се влошава и то не само заради Сирия, но и в резултат на засилващата се военна активност на НАТО по западната руска граница. Той беше притеснен специално от ученията в Източна Европа, в които участват американски тактически бомбардировачи B-52.
А след свалянето на сирийския бомбардировач, от руското военно министерство съобщиха, че ще приемат всички самолети на САЩ и съюзниците им, преминали на запад от река Ефрат в Сирия, за вражески цели. Това, заедно с прекъснатите комуникационни канали, отваря вратата за нови инциденти между двете ядрени сили.
Тук възниква въпросът какво е правел сваленият сирийски бомбардировач Су-22 близо до Ракка. В района, водената от САЩ коалиция се бие в джихадистката групировка „Ислямска държава”.
„Години наред сирийското правителство не е предприемало полети над Ракка. Мисля, че режимът на Асад проверява докъде може да стигне и докъде се простира т.нар. „линия на разрешеното”, а САЩ от своя страна демонстрираха, че има граница, отвъд която не бива да се преминава”, смята Йезид Саиг от Центъра за Близкия изток „Карнеги” (Carnegie Middle East Center), цитиран от „Дойче веле” (Deutsche Welle).
На пръв поглед в тази война става дума само за бъдещето на Сирия. Но напрежението между САЩ и Русия се изостря все повече. През изминалите седмици американските войски на три пъти атакуваха верни на режима на Асад войници, като всеки път американците твърдяха, че това са били контрамерки в отговор на сирийски нападения.
„Рискът от конфликт между САЩ и Русия се увеличи. Вероятността от пряк сблъсък между двете страни нарасна. Някои дори твърдят, че този сблъсък вече е факт, тъй като в последно време имаше много инциденти”, коментира Джонатан Стивънсън, бивш член на Съвета за национална сигурност при президента Барак Обама.
„Ситуацията е много опасна. Вероятността да се стигне до конфронтация се увеличи неимоверно”, смята и политологът Айвън Морган от университета в Лондон.
И според експерта по проблемите на Русия от германското Дружество за външна политика Щефан Майстер ситуацията се влошава.
„През изминалите седмици и дори месеци бяхме свидетели на подобряване на отношенията. В Сирия имаше все повече контакти между руските военни и съюзниците, под ръководството на САЩ. Имахме усещането, че е настъпило поне известно успокояване на отношенията. След свалянето на сирийския боен самолет всичко това вече е поставено под въпрос”, пояснява Майстер.
Джонатан Стивънсън и Айвън Морган са единодушни, че нито САЩ, нито Русия имат интерес от ескалация на конфликта. И двамата експерти констатират обаче, че не личи Вашингтон да има някаква конкретна стратегия. Те предполагат, че САЩ засега поне не планират насилствена смяна на подкрепяния от Русия режим на Башар Асад в Сирия.
„Русия също едва ли да иска допълнително изостряне на ситуацията - иначе руските войски могат да се окажат принудени да воюват на много различни фронтове. Тогава е малко вероятно да са в състояние да съперничат на американските военни, с което блъфът за руската мощ в Сирия на практика би се сринал”, посочва Стивънсън.
Той допълва, че има опасност и от военен конфликт между САЩ и Иран.
Стивънсън заявява, че няма да се изненада, ако се стигне до по-нататъшни враждебни действия между Москва и Вашингтон. Особено ако Русия продължи прекъсването на всякаква военна комуникация с Пентагона и съюзниците му, а от Вашингтон започнат още по-активно да подкрепят противниците на Асад в Сирия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!