Т урция е отказала предложение на Пентагона за въздушна подкрепа на нейната операция срещу „Ислямска държава“ в Сирия, като вместо това е поискала помощ от Русия, твърдят източници от американската армия пред NBC.
Според тях Анкара е приела руски самолети да прикриват наземните действия на турските военни, отхвърляйки подобна оферта от САЩ.
Путин: Без Русия нямаше да има мир в Сирия
Ройтерс: Путин постигна целите си в Сирия
Краят на световната хегемония на САЩ
Новият тон в диалога между Турция и САЩ беше подет в края на миналата година лично от турския президент Реджеп Ердоган, който дори обвини Вашингтон, че помага на „Ислямска държава“ - вижте във видеото.
Днес външният министър Мевлют Чавушоглу пък заяви, че Турция започва да поставя под въпрос използването на военновъздушната база „Инджирлик“ от американските военни. По думите му вината за това е само на САЩ, които не са подкрепили турската операция „Щит на Ефрат“ в Сирия.
„Нашият народ пита защо те използват базата Инджирлик. Ние позволихме на самолети не само на САЩ, но и на други страни, да използват Инджирлик за обща битка“ срещу терористите, каза Чавушоглу пред Анадолската агенция. „На каква цел служите вие, ако не осигурявате въздушна подкрепа срещу „Даеш“ (Ислямска държава) в най-чувствителната за нас операция?“, добави той.
„САЩ са много важен съюзник за нас. Ние имаме сътрудничество във всяка област. Но в момента реално е налице криза на доверието в отношенията ни“, подчерта Чавушоглу.
Той посочи, че тази криза на доверието се е появила поради ред причини и по-специално, че САЩ не са спазили своето обещание да накарат кюрдските Народни отряди за защита (YPG) да се оттеглят зад линията на изток от град Манбиж и река Ефрат.
Също така американците продължават да въоръжават кюрдите според Чавушоглу.
„Давайки оръжие на YPG, САЩ избират терористична организация пред свой съюзник“, заяви той и поясни, че рано или късно тези оръжия ще се озоват в ръцете на поставената извън закона Кюрдска работническа партия (ПКК)
Външният министър на Турция не пропусна да отбележи, че САЩ също така протакат въпроса с екстрадирането на Фетхуллах Гюлен, обвиняван за неуспешния опит за преврат срещу турския президент Реджеп Ердоган през миналата година.
Липсата на американска въздушна поддръжка за турската операция в Сирия „повдига въпроси“, коментира от своя страна министърът на отбраната на Турция Фикри Ишик.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!