С лед тайно гласуване турският парламент прие на първо четене промени в президентската власт, съобщи БГНЕС.
По този начин късно снощи депутатите разписаха последния член от пакета със законодателни реформи. По този начин президентът ще може и да е член на партия.
В тайния вот участваха 481 от общо 550 депутати.
„За“ промяната гласуваха 344 народни представители, 131 бяха „против“, а двама се въздържаха, пише турският в. „Хюриет“.
Мечтата на Ердоган - президентска система, на път да се сбъдне
Ако промените бъдат окончателно приети, държавният глава вече няма да е задължен да прекратява връзките си с които и да е било политически партии след встъпването си в длъжност.
Въпросният член 18 ще се гледа на второ четене на 18 януари.
Целта на управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) е да приеме шест нови члена на всяко следващо гласуване и така приемането на всички промени да завърши до 21 януари.
До момента депутатите са приели регулации, свързани с отговорностите на парламента.
За референдума се предлагат две дати - 26 март, или 16 април.
Коя от двете дати ще бъде избрана зависи от президента.
Според правилата законът трябва да бъде внесен на 23-ти, или 24-ти януари при президента, който разполага с 15 дневен срок след това.
След неговото одобрение ще бъде определена и конкретната дата за провеждане на референдума.
Законът предвижда насрочването на референдум за конституционните промени да стане в първата неделя след изтичането на 60 дни от обнародването му в Държавен вестник.
В случая това ще стане между 26 март и 16-ти април 2016-та година.
Иначе - още в края на миналата година управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) внесе в парламента конституционната реформа, която цели въвеждане на президентска система на управление.
Проектът предвижда именно възможността президентът да запази партийната си принадлежност и да разшири законодателните и изпълнителните му правомощия, както и да му бъде предоставено правото да формира кабинет.
Предвижда се съставът на Меджлиса да бъде увеличен от 550 на 600 депутати, а минималната възраст на кандидатите за народни представители да бъде намалена до 18 години.
Според ПСР проектът ще бъде одобрен от парламента и ще бъде организиран референдум. Референдумът може да се състои през пролетта на 2017 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!