"Съединените американски щати са в процес на преоценка на политиките си спрямо промените в климата и Парижкото споразумение. Поради това, те не са в позиция да се присъединят към консенсус по тези теми."
Това гласи финалното комюнике от лидерската среща на страните от Г7. Форумът в Италия беше финалната спирка по време на първото посещение на американският президент Доналд Тръмп в Европа.
Какво се споразумяха лидерите на Г7?
ЕС и САЩ са на различно мнение за Русия
Тръмп остави висящ във въздуха един от ключовите въпроси, които трябваше да обсъди с партньорите на САЩ - политиката си по отношение на климатичните промени.
Американският президент обяви, че идната седмица ще реши дали страната му ще се оттегли от Парижкото споразумение за климата.
По време на предизборната си кампания Тръмп неколкократно заявяваше, че "не вярва" в глобалното затопляне. След встъпването си в длъжност той отмени някои от местните екологични ограничения, въведени от предшественика му Барак Обама.
I will make my final decision on the Paris Accord next week!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) May 27, 2017
След като страните в Г7 бе постигнато съгласие относно санкциите срещу Русия, икономическия протекционизъм и борбата с тероризма, глобалното затопляне остана единствен официален вододел между Тръмп и останалите.
Държавните ръководители на на Канада, Франция, Германия, Италия, Япония и Великобритания, както и председателите на Европейския съвет и Европейската комисия препотвърдиха ангажимента си за бързо прилагане на Парижкото споразумение, гласи още комюникето след срещата.
"Цялата дискусия за климата беше много трудна, да не кажем много разочароваща", заяви след срещата германският канцлер Ангела Меркел.
Тя допълни, че няма индикации дали САЩ ще останат в споразумението за климата.
Тръмп е готов да изкара САЩ от Парижкото споразумение
Глобалното затопляне от 2015 г. вразумява човечеството
Парижкото споразумение от 2015г. се смята за ключово, тъй като ангажира приелите го страни с конкретно намаляване на излъчваните от тях в атмосферата вредни парникови емисии.
Като най-голямата икономика в света, САЩ е един от най-сериозните източници на газовете, които се смятат за основна причина за увеличението на средните температури на планетата.
Президентът Тръмп обаче нееднократно е заставал зад тезата, че човешкото влияние върху климата е надценено и че регулациите единствено спъват икономиката и отнемат работни места на американците.
Според информация на изданието Axios, цитирано от "Дойче веле",
американският президент вече е решил страната му да излезе от Парижкия договор.
Предвид дейното участие на Барак Обама в съставянето на споразумението и значението на САЩ като глобална икономическа сила, то американското напускане може цялостно да застраши бъдещото изпълнение на договора.
Във възможностите на Тръмп, ако реши, е да подложи споразумението за климата на гласуване в американския Сенат. Индикациите към момента са, че републиканското мнозинство в законодателния орган ще подкрепи излизане от Парижкия договор.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!