Н а фона на нарастващото напрежение между Запада и Русия, световните разходи за отбрана през 2016 г. са нараснали с 0,4%, достигайки 1,69 трилиона долара.
Като 611 милиарда долара от тях се падат на САЩ. Втори е Китай, а трета е Русия. Саудитска Арабия заема четвъртата позиция при харченето на пари за оръжия.
“Ръждясалата” руска армия технологично изненада Запада
Русия извади оръжията на бъдещето
Ежегодното изследване на Стокхолмския институт за изследване на проблемите на мира (Sipri) очертава няколко тенденции.
В глобална ситуация, определяна като „нова студена война”, след 5 години на съкращения на разходите, американският военен бюджет през 2016 г. нараства за пръв път. В Европа е регистриран ръст за втора поредна година с 2,6%. Най-вече Италия е увеличила значително своите разходи за превъоръжаване.
Сумарната стойност обаче само приблизително отразява истинските световни харчове за оръжие. Така например, военните пера в бюджетите на някои държави, като Сирия, Северна Корея, Катар, ОАЕ или Ливан, не могат да бъдат отчетени, тъй като няма никакви надеждни данни за тях.
Фактът, че военните разходи през 2016 г. са се увеличили само незначително, е резултат от рязкото съкращаване на харчовете за отбрана в нефтодобиващите страни. Например Саудитска Арабия е намалила парите по това перо с близо една трета. Заради евтиния петрол, чиято средна цена за миналата година беше 43,17 долара за барел - най-ниската от 2005 г. насам, своите военни разходи е ограничил дори Ирак, въпреки че там се води война.
През 2016 г. на САЩ с неговите 611 милиарда долара се падат около 36% от всички разходи за отбрана. Китай е на второ място, като неговият военен бюджет се оценява на около 215 милиарда долара. А Русия е трета с 69,2 милиарда долара, макар че нейните военни разходи през 2016 г. са се увеличили с 5,9%. В сравнение с 2007 г. военните разходи на Москва са нараснали с цели 87%. На четвърто място за миналата година е Саудитска Арабия с 63,7 милиарда долара, а след нея се нарежда Индия.
Само 4 държави от НАТО изпълняват условията за отделяне на минимум 2% от своя брутен вътрешен продукт за отбрана - САЩ с 3,3%, Гърция, Франция и Естония.
Реално, ако всички държави от НАТО спазваха правилото за „2%”, то чисто математически разходите на алианса като цяло щяха да намелят със 159 милиарда долара или 18%. Причината е, че така САЩ биха съкратили своите военни харчове с 1,3% от БВП или 240 милиарда долара, а Европа би увеличила парите по това перо с 66 млрд. долара.
Германия е похарчила за отбрана през миналата година 41,1 милиарда долара и не изпълнява условието на НАТО. За целта трябва да увеличи военния си бюджет до 69 млрд. долара.
Парите, харчени за отбрана от страните от НАТО, са достигнали общо 962 милиарда долара, което прави 57% от всички световни разходи за въоръжаване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!