К онсилиери от повече от десетилетие, а сега вторият най-влиятелен човек в Турция след президента, издигането в йерархията на Берат Албайрак е една от най-постоянните, но и спорни теми в новата история на страната.
40-годишният бизнесмен дължи позицията си на своя тъст Реджеп Тайип Ердоган, който му даде широки правомощия в турската политика, особено в последните пет години.
Пътят на Турция от република към султанат
Непоколебимото доверие, което президентът на Турция има в съпруга на дъщеря си Есра, достигна своята кулминация през юни, когато го назначи за министър на финансите – роля, която оставя Албайрак да отговаря за тежка национална криза. Валутата на Турция се сблъсква с неизвестното, а световните пазари нервно преценяват дали страната може да издърпа икономиката си от ръба, двамата мъже носят бреме, което мнозина определят като непосилно.
Могъщата двойка зет и тъст
Албайрак е научил много от своят тъст и е за Ердоган това, което Джаред Къшнър е за президента на САЩ Доналд Тръм. И двамата президенти се смятат за силни мъже, чиято вяра лежи в семейството и Ердоган, подобно на Тръмп, инвестира наследството си в зет си.
След референдума от миналата година, който даде широки изпълнителни правомощия на Ердоган и изборите през юни, които му дадоха мандат да ги упражнява, той и Албайрак станаха още по-силни. Двойката ефективно управлява страната.
Кланът Ердоган – дъщери за пример, да не бяха синовете
Албайрак отдавна споделя презрението на Ердоган към Запада, заради неговото недоверие и несъгласие със случващото се в Турция. Според негови приближени той искал да ориентира турската икономика към Азия и нововъзникващите икономики.
Treasury and Finance Minister @BeratAlbayrak: Fiscal discipline, free market rules permanent guidelines for Turkish economy. https://t.co/VcH9p1kWOQ pic.twitter.com/34Brc6s8IM
— Invest in Turkey (@InvestTurkey) August 17, 2018
Кой е любимият зет?
Берат Албайрак получава магистърска степен по финанси в университета „Пейс“ в Ню Йорк, а след това защитава докторантура в Турция. През 2006 г., две години след сватбата му с Есра Ердоган, той е назначен за главен изпълнителен директор на енергийния и медиен конгломерат „Чалик Холдинг“.
През 2015 г. Албайрак е назначен за министър на енергетиката, през същата година става депутат. По-късно през тази година той се превръща от един от най-влиятелните бизнесмени в страната във фигура в сърцето на властта и безспорно обвързан силно със своя тъст.
Пътят към върха
Берат Албайрак демонстрира безмилостно поведение, премахвайки възприеманите като конкуренти хора в рамките на управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР), като например тогавашния премиер на Турция Ахмет Давутоглу и всеки, който е възприеман като нелоялен към Ердоган.
Зетят на Ердоган – сочен за наследник на Давутоглу
През следващите години Албайрак става едновременно страшен и огромен, действайки като изпълнител на Ердоган, като в същото време събра сили и власт, които го направиха почти недосегаем, поне докато сегашният лидер на Турция е на власт.
Връзката между двамата се е развила толкова много, че мнозина, приближени до двойката, определят доверието на Ердоган в зет му като почти безусловно. Преди икономическата криза, чийто мащаб се изясни едва през последните няколко седмици, нямаше нищо на политическия хоризонт, което да подложи на изпитание това доверие.
Финансовата криза може да разклати доверието
Сега обаче, с размера на кредитния балон на Турция и уязвимостта на неговия високодостъпен строителен сектор към все по-висок външен дълг, Албайрак се сблъсква с тест, различен от всеки друг. Засега Ердоган си остава предизвикателно настроен, отказвайки да признае мащаба на проблем, който разтревожи регионалните пазари и икономистите в страната и чужбина.
Tourists queued outside luxury stores in Turkey to take advantage of the country's currency crisis 💸 pic.twitter.com/aB0kPL8YGV
— Middle East Eye (@MiddleEastEye) August 20, 2018
Албайрак изглежда се е ангажирал с твърде неортодоксалното настояване на Ердоган за ниски лихвени проценти като изход. Преди две седмици Берат Албайрак увери международни инвеститори, че Турция ще излезе още по-силна от настоящата криза, настоявайки, че банките са в отлично състояние. Финансовият министър каза, че Турция разбира и признава съществуването на всички вътрешни предизвикателства, но ще се справи с това, което той нарича пазарна аномалия.
„Турция няма намерение да търси помощ от Международния валутен фонд (МВФ) нито да наложи капиталови мерки за спиране на пари, които изтичат в чужбина, в отговор на срива на турската лира“, каза още Албайрак. Той беше категоричен, че страната няма да се поколебае да окаже подкрепа на банковия сектор. Никакъв компромис няма да бъде правен с фискалната дисциплина, а инфлацията е приоритет №1.
Неговата съдба е обвързана с тази на неговия покровител и Албайрак няма възможност да поеме курс, различен от този, начертан от Ердоган. Двамата мъже или ще изведат кораба до по-спокойни води, или ще потънат заедно с него.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!