П олитическият икономист Бенджамин Фридман сравнява модерното западно общество със стабилен велосипед, чиито колела се държат от икономическия растеж. Ако тази сила се забави, то тогава стълбовете на обществото - демокрация, свобода на личността, социална толерантност, ще се разклатят.
Светът ще стане грозно място, и ще има боричкане за ограничени ресурси. И тогава трябва да се намери начин колелата да се върнат в нормалното си движение, отбелязва Рейчъл Нюър от BBC.
Такива сривове са настъпвали много пъти в историята на човечеството.
Кои са факторите, които могат да доведат до колапс и колко близо сме до точката, от която няма връщане?
Сафа Мотешарей, учен от Университета в Мериленд, използва компютърни модели, за да проучи механизмите, които могат да доведат до локално или глобално устойчиво развитие или колапс. Според констатациите, публикувани през 2014 г., има два фактора, които имат значение: екология и икономическа стратификация (различните слоеве в обществото, обусловени от икономическите фактори). Екологичният фактор може да доведе до потенциална гибел, особено по отношение на изчерпването на природните ресурси.
Катастрофата идва, когато елити тласкат обществото към нестабилност и евентуален срив заради презапасяване и трупане на богатство от богатите.
Учени: Идва нов ледников период
При сценария с икономическата стратификация елити тласкат обществото към нестабилност и евентуален срив, при които не остава почти нищо за обикновените хора. Стига се до липса на работна ръка и обществото се срива. Неравенствата, които виждаме днес, вече говорят за такива несъответствия. Така например, 10% от най-богатите са отговорни за общите емисии парникови газове, колкото почти останалите 90%. По същия начин, около половината от населението на света живее с по-малко от $3 на ден.
"Ако ние взимаме рационални решения за намаляване на фактори като неравенство, скоростта, с която се изчерпват природните ресурси и замърсяването, тогава можем да избегнем колапс", смята Моташерай и допълва: "Но не можем да чакаме вечно да се вземат тези решения."
Миналото може да предостави съвети за бъдещето.
Вземете, например, възхода и падението на Римската империя. Римляните са завземали територии покрай Средиземно море, но после са видели, че могат да се разширят и по суша. Докато превозът по море е икономичен, този по суша е бавен и скъп. Изкачването нагоре продължава и следващите няколко века, но през 3 век ги застига гражданска война и нашествия. За поддържането на удвояването на армията, разделянето на провинции, се влагат много усилия, а те източват ресурсите.
Проблем се очертават и огромните маси мигранти, търсещи убежище в по-стабилни държави. Западните общества ще отговорят с ограничения и дори забрани, стени и войници, популистки стил на управление.
Стотици африкански мигранти стават стока на робски пазари
Кои са държавите с най-много имигранти
Включването на психологически и социални предпоставки за масово насилие също води до колапс.
Западната цивилизация не е загубена кауза, обаче. Използването на разума и науката за взимане на решения, може да доведе до по-високи нива на благосъстояние и развитие.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!