„Стените на позора“ в Европа всъщност са стените по границите на 12 държави, сред тях и България, според редица „Хабер“ (Haber).
Европейският съюз, който остро критикува политиката на новата администрация в САЩ, постави 12 високи заграждения по границите между съседни страни, за да се защити от наплива на бежанците, принудени да напускат родните си домове заради войната, жестокостите и мизерията съобщи Анадолската агенция.
Откъде минават нелегалните мигранти
Сръбски „план Б“ срещу мигрантите - ограда с България
Още 20 млн. лв. за оградата с Турция
Нещо повече ЕС е сключил редица споразумения, които също носят характера на гранични заграждения.
Неотдавна Брюксел отправи резки критики към президента Доналд Тръмп, след като той подписа указа за строителството на стена по границата с Мексико и наложи забрана за мюсюлманите от 7 държави да влизат в Америка.
В същото време обаче европейските действия по нищо не се отличават от тези на президента на САЩ.
Първата гранична стена на територията на Европа е построена в Испания през 1993 г., тя отделя испанския анклав Сеута от кралство Мароко.
Системата от гранични съоръжения е изградена с европейски средства за защитата на Европа от наплива на нелегални имигранти от Африка. Дължината на стената първоначално е 8,4 км. През 2005 г. при опит да пресекат границата загиват хора. След това дължината на стената е увеличена до 11 км, а височината от 3 на 6 метра, като върху нея има бодлива тел.
Аналогична е ситуацията и на българо-турската, и турско-гръцката граници. През 2012 г. Гърция постави високи телени заграждения по браздата.
А ако през 2013 г. оградата по държавната граница на България с Турция беше в участък от едва 30 км, миналата година дължината ѝ достигна 146 км. Телени заграждения има и на границата на Гърция с Македония. Независимо, че Македония не е член на ЕС, тя се опитва да се противопостави на имигрантския поток, който използва територията ѝ като транзитна база към страните на Европа. Първо обаче Гърция постави телените бариери по границата си в края на януари 2015 г.
Маршрутът на имигрантите минава и през Унгария, която започна да прегражда границата си през 2015 г. отново заради бежанския поток. Загражденията със Сърбия са с дължина 175 км, а с Хърватска, 120 км.
Avrupa'nın utanç duvarları! https://t.co/bVfyKmPhxx pic.twitter.com/2byyW5oY1S
— Hilal Haber (@hilalhabercom) February 14, 2017
Имигрантите проникват в страните от Източна Европа и през територията на Словения, където през ноември 2015 г. бяха поставени 150 км заграждения по границата с Хърватия.
През януари тази година Австрия завърши участък от 3,7 километрова ограда по границата си със Словения.
С финансовата подкрепа на Великобритания Франция пък построи заградително съоръжение в пристанищния град Кале, за да се пресече имигрантския поток по море.
През март миналата година Естония също взе решение да изгради стена на границата си с Русия, с обща дължина 135 км, стойността на обекта е около 70 млн. евро, той трябва да е готов през 2019 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!