М ежду 100 и 150 мигранти всеки ден преминават нелегално българо-сръбската граница. Повечето веднага попадат в ръцете на граничарите. Вече месеци наред граничната бразда се охранява и от военни патрули. Кои са местата, където преминават бежанците и къде отиват след това, проверява екип на NOVA.
Стръмни чукари и села, отдавна забравили какво е това живот. Постоянните жители в тези райони се броят на пръсти. Един от малкото пушещи комини в село Сливницаподсказва, че тук живее човек, на самата гранична бразда.
Сръбски „план Б“ срещу мигрантите - ограда с България
Меркел - пълен обрат за бежанците
„Дворът е границата. Аз съм тук в Сърбия, там е България”, обяснява Владимир Владимиров, жител на Сливница, Сърбия. Мъжът разказва, че
пред очите му е преминал целият арабски свят.
Всяка нощ тропат на вратата му с молба за хляб.
„Вечер си гледам телевизия тук. И те си минават. Подвикнат, аз излизам и има давам хляб, вода, каквото имам. Преди 7-8 дена дойде една жена. С 3 деца и мъж. Не посмях, заради полицията да изляза или пък да ги пусна вътре“, споделя Владимир.
Попитан дали тези хора трябва да бъдат пуснати към Австрия и Германия той е категоричен: „ Не, категорично не трябва. Това е много паплач. Това е опасност за Европа. Това са зарази. Гледам, че ги водят някъде, но дали ги връщат в България – не съм видял”.
Австрия: Ние сами решаваме кой ще влиза в страната
Ердоган отново заплаши ЕС да отвори границите за бежанците
Виктор Орбан: Карат ни да живеем с хора, с които не искаме
Самото село се намира на по-малко от километър от границата. В изоставените му къщи, според местните, се крият миграните, за да избегнат досег с властите.
„Разбиват къщите и влизат. Обръщат всичко с краката нагоре.
Нямат възпитание. Разбирам, нека да влязат, пък да пренощуват. Но да не съсипват”,
моли Владимир Владимиров.
Границата между България и Сърбия е дълга 340 километра, но на практика местата, удобни за преминаване са единствено в районите на граничните пунктове Калотина, Връшка чука и Брегово. При съседите все по-голяма популярност набира идеята за ограда по граничната бразда.
„Постоянно преминават, но не създават проблеми. Намират си пътища в гората и идват. Между тях може да има терористи. Мисля, че
не само ние трябва да строим ограда. И вие, българите, всички трябва да го направим”,
казва Драган, жител на Халово, Сърбия.
Мигрантите споделят, че нелегалният трансфер от Турция до Германия струвал 5000 долара на човек, но мнозина не стигат до Германия, а само до Сърбия.
Още по темата гледайте във видеото горе.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!