Д олната камара на американския Конгрес гласува затягане на икономическите санкции срещу Русия, Иран и Северна Корея. Мнозинството, което включва представители и на републиканците, и на демократите, взе решението въпреки възраженията на президента Доналд Тръмп.
За да влезе в сила, законопроектът трябва да бъде одобрен и от Сената, горната камара на законодателния орган, както и да бъде подписан от президента Тръмп.
Как Русия промени правилата на световната игра
“Ръждясалата” руска армия технологично изненада Запада
Към момента от Белия дом заявяват, че държавният глава не е решил дали да подпише мярката и тя първо ще бъде проучена. Законопроектът на практика ограничава възможността Тръмп да налага вето върху вече въведени санкции, а наред с това въвежда нови наказателни мерки срещу Русия, Иран и КНДР.
Ако текстовете влязат в сила,
американският президент няма да може едностранно да облекчава санкции,
без съгласието на конгресмените.
Все още не е ясно кога Сената ще разгледа новия проект за санкции. От Белия дом обявиха, че очакват оконочателния вариант от Конгреса и че проучват законопроекта.
По време на предизборната си кампания Доналд Тръмп защитаваше идеята за подобряване на отношенията с Русия и евентуално намаляване на икономическите санкции срещу Москва.
House defies Trump in vote to slap new sanctions on Russia: https://t.co/EhFWXNixQn pic.twitter.com/zaRmAK48Je
— Reuters Top News (@Reuters) July 25, 2017
Не такава е ситуацията с Иран. Администрацията на предишния президент Барак Обама постигна стопляне на отношенията с Ислямската република, основано и на сделката за ядреното разоръжаване на близкоизточната страна. Тръмп е противник на споразумението.
Стъпка към ликвидиране на перспективите за нормализация в отношенията между САЩ и Русия
По този начин определи проекта за нови сакнции зам.-министърът на външните работи на Русия Сергей Рябков.
"Вашингтон е източник на опасност. Трябва да разбираме това и да действаме според това разбиране - премерено, разумно и спокойно", заяви Рябков, като допълни, че Русия не може да остави подобни действия без отговор.
Новите американски санкции могат да срещнат противници и в ЕС,
пишат руски медии.
Причината е, че те могат да доведат до глоби за европейски компании, които партнират на руската държавна "Газпром" при строежа на газопроводи като "Северен поток-2".
Speaks volumes that first major bipartisan bill coming out of Congress - Russia, Iran & North Korea sanctions - reins in @POTUS authority. pic.twitter.com/6fIVQ9E1fw
— Bill Pascrell, Jr. (@BillPascrell) July 25, 2017
"Законопроектът може да изправи Европа пред избор: или да спазва американския закон, или да въплъти своите интереси и представи в собствен пакет от санкции. Тогава американската дипломация ще има по-малко възможности за договорки, защото ще бъде обвързана със своя закон", коментира шефът на Американската търговска камара в Русия Алексей Родзянко.
Според бизнес аналитикът Кирил Яковенко, санкциите целят да подкрепят шистовия добив на газ в самите САЩ.
За "европейско безпокойство" потвърди германският правителствен говорител Мартин Шефер. Той уточни, че ЕС все пак е успял да убеди САЩ в проекта за нови санкции да се внесат промени
"Преди около четири седмици безпокойство изрази и външният министър на Германия, а също австрийският канцлер. За тези четири седмици ние – правителството на Германия, Еврокомисията, Евросъюза – представихме на Вашингтон нашите аргументи. Текстът на приетия законопроект е значително подобрен в сравнение с това, което ние видяхме преди четири-шест месеца“, заяви Шефер.
Според него не е редно САЩ да провеждат индустриална политика „под прикритието на санкции“ и Германия и преди е излизала с тази позиция.
Иран също реагира остро на плановете за нови санкции
Иран ще отвърне, ако правителството на САЩ въведе нови санкции, заяви иранският заместник-външен министър Абас Аракчи.
Той допълни, че обсъжданите нови рестрикции са " "напълно враждебен акт, насочен срещу Ислямска република Иран, и ще получат съответен отговор".
Евентуални нови санкции могат да намалят ползите за Иран от ядреното споразумение, каза Аракчи, цитиран от агенция ИРНА. "Америка се задължи да спазва ядреното споразумение с добра воля и в продуктивна атмосфера, както и да се въздържа от всякакви стъпки, които могат да се отразят върху успешното прилагане на споразумението", посочи иранският дипломат.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!