Д ействат ли спасителни лодки като таксита за трафикантите на хора през Средиземно море? Въпросът повдигна италианската прокуратура, която започна разследване на дейността на някои плавателни съдове, действащи от името на неправителствени организации.
Хуманитарните кораби, плаващи край бреговете на Либия подриват борбата с човешкия трафик и отварят коридор, който в крайна сметка увеличава броя на умиращите в морето мигранти. Това смята Кармело Зукаро, главен прокурор на сицилианския град Катания, цитиран от Ройтерс.
Могерини: Европа се нуждае от имигранти
Ода за остров Лесбос - хората, които спасиха хиляди бежанци
Според него е възможно да има преки комуникационни канали между либийските трафиканти и екипажа на някои лодки на благотворителни организации.
Към момента твърденията са недоказани, а НПО-тата се учудват, че спасяването на повече хора може да е обект на разследване.
Добра кауза, с лош страничен ефект
Спасителните лодки често патрулират много близо до бреговете на Либия и разследващите отчитат възможността да се притичват на помощ по сигнал от самите контрабандисти.
При стандартната процедура италианската брегова охрана изпраща кораби, когато получи сигнал за бедствие. Зукаро обаче е убеден, че „не винаги командния център (на бреговата охрана) се свързва с НПО-тата“. Това той заяви в изслушване пред парламентарна комисия по въпросите на европейските граници в Рим.
Аргументът на прокурора е, че контактите на благотворителните организации са достъпни в интернет и всеки може да им се обади.
ВИЖТЕ НАШАТА ГАЛЕРИЯ: МИГРАНТИ ОБИТАВАТ ИЗОСТАВЕНИ СКЛАДОВЕ В БЕЛГРАД
„Как тогава да изключим възможността, че има директни обаждания“, пита Дзукаро, като изрично допълва, че връзката между трафикантите и НПО-тата не е доказана, но си струва да се разследва.
Миналия месец съда в Катания е създал работна група, която да провери възможни финансови връзки между трафикантите и НПО-тата.
Дзукаро признава, че засега няма доказателства за такива връзки. Благотворителните организации напълно отричат обвиненията.
Сред тези, които са имали един или повече плавателни съдове в района през 2016 г., са германските НПО Sea Watch, Sea Eye и Jugend Rettet, както и холандската Lifeboat Project, испанската Proactiva Open Arms и Moas, изброява АФП.
Нов коридор за влизане в Европа
Броят на мигрантите, влизащ в Европа през Италия се увеличи, след сделката ЕС-Турция и практическото затваряне на маршрута през южната ни съседка.
"Ние нямаме никаква автономия по отношение на операциите, правим това, което ни се казва да направим" от оперативния център в Рим, заяви Амелия Джордано, говорителка на малтийската SOS Mediterranee, която изрично беше спомената от прокурора Дзукаро.
Повечето от рекордните 181 000 мигранти, влезли през Средиземно море в Италия миналата година, са били спасени във водите му. Около 30% през 2016 и 50% от спасителните операции през 2017 са извършени от НПО-та, заяви Дзукаро.
Проблемът е, че за трафикантите е лесно да пуснат претъпканите лодки, които трябва да прекосят само 12 морски мили преди да стигнат до благотворителните кораби. Така контрабандистите остават на сигурно на либийския бряг.
Истината за мигрантите в Европа в цифри
Защо гръцки рибар е на крачка от Нобелова награда
Дзукаро определя работата на НПО-тата като „нов коридор“ към Италия, а в допълнение изтъква, че заради краткото разстояние трафикантите използват все по-несигурни лодки.
Смъртните случи при прекосяването от Либия в Италия се увеличиха до 4600 през миналата година от 2900 през 2015, показват данните на Международната организация за миграция (МОМ).
„Целта ни е да спасим, колкото се може повече хора. Шокира ме как може да има толкова съмнения за работата ни“, заяви Валерия Каландра, президент на „SOS Mediterranee“ за Италия, цитирана от Ройтерс.
Техният кораб „ Aquarius“ е спасил 900 души само вчера.
Каландра допълва, че организацията не е получавала искания за определена информация от съда в Катания, но би сътрудничила напълно на разследването.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!