П рез есента на 1956 г., когато съветските войски потискат унгарското въстание срещу комунистическия режим в страната, тригодишната Ерзебет Сейбригер и нейното семейство се отправят под земята към една от многото пещери в Будапеща, където да са защитени от танкове, бомби и стрелба.
В една от тях е разположена подземна болница, където бащата на малкото момиченце лекува ранените.
След като съветските войски смачкват бунта, десетки хиляди унгарци са затворени или екзекутирани, включително и лекари, спасявали ранените бойци. Бащата на Ерзебет обаче не е бил тикнат в затвора, но е загубил медицинското си свидетелство.
Много унгарци все още не знаят за това място - тайнствената подземна болница.
Макар че през 2002 г. правителството разсекрети съществуването на болницата, тя остава изпълнена с мистерии и невероятни истории.
Историята на Ерзебет е само една от стотиците, които стават известни след откриването на музея, в какъвто е превърнат болницата.
Днес леглата в едно от отделенията са запълнени с реалистични восъчни фигури на унгарски,
немски и руски войници, които пресъздават времето, когато болницата е била използвана за първи път по време на Втората световна война.
RT https://t.co/TyMx8YH8sk Let's visit the Hospital in the Rock Nuclear Bunker Museum today!
— Jamie Loafes (@jamloafes) 2 ноември 2015 г.
… pic.twitter.com/OgA91mODqT
Има система за подаване на въздух,оборудвана с филтри с активен въглен, които да изчистят замърсения въздух.
Budapest's Hospital in the Rock Nuclear Bunker, that's the type of Wax museum I would definetely go to https://t.co/hnA1JsNdtE
— Carmen Maria Jimenez (@CarmenM_Jimenez) 24 април 2017 г.
Голяма част от това оборудване все още работи.
Естествените пещери под града на западния бряг на река Дунав, които минават през центъра на града, са били използвани за много цели назад в историята. От съхраняването на храна до харем за османските управници през 16 век.
Тъй като Втората световна война продължава и руснаците продължават да държат Будапеща под обсада, болницата в скалата става единственото място в града, където хората могат да минат на рентген или да се подложат на операция.
Пациентите, вече получили грижи, пък не искат да напуснат болницата, защото навън не е сигурно.
За работещите там обаче това е било истински ужас.
Хигиената беше най-лошата. Навсякъде беше непоносимо мръсно, спомня си Гюла Щайнерт, лекар доброволец.
Когато обсадата най-накрая приключва през февруари 1945 г., когато Унгария попадна под контрола на Съветския съюз, много от лекарите и медицинските сестри, които работят в болницата, бягат от страната, за да избегнат да живеят под съветска власт, възползвайки се от международна закрила, осигурена от Червения кръст.
Но д-р Сейбригер избира да остане. Едва след края на режима през 1989 година
порасналата вече Ерзебет оценява колко смел е бил баща й, починал през 1977 година. Тя е отхвърлена няколко пъти от медицинското училище, въпреки високите си оценки. Подозира, че причината за това е баща й. Той обаче е единственият лекар, който служи в болницата по време на Втората световна война и Унгарското въстание.
Сталин: Смъртта на един е трагедия, а на милиони - статистика
Срещата на тримата големи в Техеран
"Сега разбирам, че не мога да се оплаквам от това, което е направил", добавя тя и продължава: "Баща ми беше много смел и съм много щастлива, че мога да разкажа историята ни".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!