Т ехеранската конференция е стратегическа среща, от 28 ноември до 1 декември 1943 г., на трите големи държави съюзници СССР, САЩ и Великобритания.
Провежда се в посолството на Съветския съюз в Техеран, Иран, и на нея присъстват „тримата големи“ лидери - Йосиф Сталин, Франклин Рузвелт и Уинстън Чърчил.
Вижте как изглежда Германия след Втората световна война в нашата галерия
Конференцията е насрочена за 16:00 на 28 ноември
Сталин пристига доста преди началото. Той посреща Рузвелт, който вече е с влошено здраве и в инвалидна количка, и е пропътувал 11 000 км., за да присъства. Това е и първата среща на двамата големи лидери. Чърчил пък пристига с 30-минутно закъснение, придружен от своя генерален щаб.
По време на срещата САЩ и Великобритания искат да се уверят, че СССР ще сътрудничи за победата над Германия. Сталин се съгласява, но разбира се, на определена цена – двете държави да приемат и да не пречат на съветското влияние в Източна Европа, да подкрепят югославската народна освободителна армия и да се съгласят на изтегляне на запад от границата между Полша и СССР.
Лидерите стигат до условията, при които Западните сили ще отворят нов фронт и ще нахлуят в Северна Франция (Операция Овърлорд), нещо, за което Сталин настоява от 1941 г. Приемат решението, Овърлорд да се осъществи до май 1944 г. Сталин се съгласява да подкрепи операцията, като изпрати огромна офанзива на Източния фронт в Германия, за да отклони немските сили от Северна Франция.
Допълнително Съветския съюз трябва да окаже помощ на Турция, ако тя реши да се включи във войната. Рузвелт, Чърчил и Сталин стигат и до общото заключение, че е най-добре Турция да се присъедини към Антихитлеристката коалиция до края на годината.
Сталин доминира на конференцията,
въпреки че се взимат много общи решения от тримата големи. Той използва престижа на СССР след победата в Битката при Курск, една от най-големите операции на Източния фронт, за да склони другите лидери да се съгласят с неговите желания.
Рузвелт се примирява с изискванията на Сталин, но пък си позволява да прави малки изключения, за да задоволи съветския лидер. Чърчил предлага на Сталин изтеглянето на запад от Полша, което той приема, и това дава на поляците индустриализирана немска земя, а на СССР неутрална територия.
Интересни факти за Техеранската конференция:
Сталин предлага екзекуцията на 50 000 - 100 000 немски офицери,
за да се предотврати още една война. Рузвелт приема предложението на Сталин като шега и решава да се включи като казва, че „49 000 ще бъдат достатъчни“.
Чърчил строго осъжда това тиранско предложение и отхвърля „студенокръвното убийство на войници, които са се борили за своята страна“. Той казва, че само военнопрестъпниците трябва да бъдат съдени, след което напуска стаята.
Сталин обаче го кара да се върне, твърдейки, че се шегува. Чърчил се съгласява и се радва, че съветският лидер е размислил, но също така осъзнава и че предложението не е било шега, а опипване на почвата.
Всеки от тримата държавници стои на различен стол,
това може да се забележи на снимките от конференцията, рзкривайки колко важни всъщност са били столовете за лидерите по това време. Така Рузвелт, Чърчил и Сталин носят своите столовете навсякъде, където отидат, в случай, че им се наложи да седнат.
Рузвелт е единственият, който няма военен ранг,
на Срещата на тримата големи. Сталин пък никога не е носел военна униформа до 1943 г., когато получава военния ранг Маршал на Съветския съюз. На снимките от срещата в Техеран той носи обичайната за маршал униформа.
Чърчил приключва своята военна кариера с ранг подполковник в Териториалната армия. На срещата е с униформа на комодор от Кралските военновъздушни сили.
Вижте още:
Обществен трибунал за Сталин: по-добре късно, отколкото никога
Семейството на Чърчил го молило да не приема исляма
Внуците на Чърчил, Рузвелт и Сталин обсъждат Европа след Ялта в Маастрихт
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!