Е вропейският съюз трябва да засили присъствието си на Западните Балкани, за да се справи с опитите на Москва да дестабилизира региона.
Това каза председателят на комисията по външни работи към Европейския парламент германският евродепутат Дейвид Макалистър. По думите му в момента се наблюдава настъпление на Балканите както от страна на Русия, така и от Турция, пише „Гардиън“ (The Guardian)
Хашим Тачи: Сърбия иска да анексира Косово по кримския модел
Николич: Бяхме на ръба на войната на Сърбия с Косово
Сърбия: Имаме ракета, която може да достигне до всички стратегически градове в региона
„Виждаме нарастващо руско влияние, виждаме нарастващо турско влияние, САЩ са играч, ЕС е играч, така че на карта са поставени различни интереси“, заяви той, давайки като пример негативното влияние на Кремъл и подозренията за руско участие в проваления опит за преврат в Черна гора, както и подкрепата за крайните националисти в региона.
Макалистър посочи също, че Русия прокарва своето влияние и чрез антизападна и антиевропейска пропаганда, най-вече в медиите на сръбски език.
Той цитира и скорошно социологическо проучване в Сърбия, според което сърбите гледат на Русия като на най-големия инвеститор в страната, въпреки че ЕС е предоставил помощи за Белград в размер на 3 млрд. евро от 2000 г. насам, което многократно надвишава инвестициите от Москва.
Макалистър също така изрази съжаление, че Белград не се е присъединил към европейските санкции срещу Русия, допълвайки, че „Сърбия ще трябва напълно да синхронизира своята външна политика с ЕС, за да стане член“, каза той.
Lesen Sie hier mein Interview in @DIEZEIT zur Lage auf dem westlichen Balkan:https://t.co/fuUMa1gIJs
— davidmcallister (@davidmcallister) 8 март 2017 г.
Европейските лидери ще обсъдят напрежението на Балканите по време на среща на Върха в Брюксел този четвъртък. Според чернови на документи за срещата, с които „Гардиън“ разполага, към Белград отново ще бъде отправено посланието, че вратата към ЕС е отворена в замяна на реформи и „добри съседски отношения“.
В същото време държавите членки са раздвоени по отношение на това дали да се посочат „външните сили“, настъпващи в региона. Макар Русия да буди повече притеснение, според документите нарастваща роля започва да играе и Турция.
Миналата седмица върховният представител на ЕС за външна политика и сигурност Федерика Могерини коментира след посещенията си в Албания, Черна Гора, Сърбия, Косово, Македония и Босна и Херцеговина, че „Балканите могат лесно да станат една от шахматните дъски, където големите сили играят игрите си“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!