С ърбия планира да „отхапе“ парче от северната част на Косово, точно както Русия анексира украинския регион Крим през 2014 г. такива опасения изрази президентът на Косово Хашим Тачи пред агенция Ройтерс.
Отношенията между двете съседни балкански държави са обтегнати,
като страните взаимно си отправят обвинения, че искат да подпалят нова война в региона.
Всичко започна, след като Сърбия реши след близо двайсет години прекъсване отново да тръгне влак от Белград за Косовска Митровица. От външната страна на влака върху вагоните е изписано с големи букви „Сърбия е Косово“, а влакът е боядисан в цветовете на знамето на Сърбия.
"Kosovo is Serbia" in 17 languages, Serbian Orthodox imagery..welcome to the new #Belgrade - #Mitrovica train, sponsored by #Russia. #Kosovo pic.twitter.com/0YnETJjT6B
— Tom Giuretis (@TomGiuretis) January 13, 2017
Ето защо Прищина сметна усилията на Сърбия да установи железопътна връзка между двете страни за провокация и агресивно нарушение на суверенитета на Косово. В крайна сметка влакът тръгна от Белград, но така и не влезе в Косово и се върна обратно в сръбската столица.
Сърбия не признава независимостта на бившата си провинция Косово и не е поискала разрешение от Прищина за преминаването на влака. В събота сръбският президент Томислав Николич заяви, че действията на Косово показват желание за война с Белград.
Президентът Тачи обаче е на мнение, че
целта на сръбския влак е да провокира косоварите и да даде причина на Сърбия за военна намеса
и анексиране на северните косовски райони, в които живеят около 50 хил. етнически сърби, които отказва да приемат независимостта на провинцията и искат тя да е отново под властта на Белград.
„Намерението на Сърбия да използва този влак, който е дарение от Русия, цели първо да откъсне северната ни част от Косово, а след това ... да я присъедини към Сърбия. Това е моделът Крим“, категоричен е Хашим Тачи.
Косовският премиер
Иса Мустафа апелира днес за спокойствие в отношенията между Прищина и Белград
след „словесната война“, която избухна между двете държави през уикенда, съобщи радио Гласът на Америка, цитирано от БТА. В интервю за медията Мустафа отговори на коментари на сръбския президент Томислав Николич, че Сърбия е готова за изпрати войска в Косово, за да защити сърбите.
Мустафа оцени изказването на Николич като „безотговорно“ и като заплаха не само за Косово, но и за целите Балкани. „Ние не искаме да отговаряме на заплахата със същия език. Нас ни интересува да живеем в добросъседски отношения със Сърбия“, посочи Мустафа.
Сърбия изгуби Косово след въздушните удари на НАТО, инициирани от САЩ, които принудиха Белград да изтегли войските си през 1999 г., след като се твърди, че са убили 10 хил. етнически албанци. НАТО все още има около 5000 войници, разположени в Косово, за да пазят крехкия мир.
Сърбия, както и съюзникът ѝ Русия и някои други държави, все още отказват да признаят независимостта на Косово от 2008 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!