Ж ителите на Източна Европа като цяло чувстват, че техните западни съседи ги ощетяват. Те обвиняват многонационалните компании, че им продават по-евтини и нискокачествени продукти и смятат, че Европейският съюз, разпределяйки средствата от т. нар. фондове за солидарност, помага на големите корпорации, пише Леонид Бершидски в „Блумбърг” (Bloomberg).
За жителите на Източна Европа изглежда, че техните страни са се превърнали в колонии на Запада. Това усещане може да се окаже по-голяма заплаха за единството на ЕС от „Брекзит”.
Ран: Смъртоносна спирала с населението в България
Неудобната истина за доходите у нас
Колко взима българинът и колко средният европеец
Например Золтан Ковач, представител на правителството на Унгария, наскоро заяви в свое писмо, адресирано до редактора на „Политико” (Politico):
„В замяна на средствата от фондовете за солидарност по-малко развитите страни-членки на Европейския съюз отвориха своите пазари за компании от други държави. В резултат на тази сделка много немски компании успяха да забогатеят, ползвайки се от неограничен достъп до нови пазари, нови източници на висококвалифициран евтин труд, а в случая с Унгария и с най-ниския данък печалба за предприятията в ЕС от 9%”.
Словакия, Полша, Унгария, Чехия и Словения влязоха в Европейския съюз преди 13 г. Изглежда, че на тях им се удаде да изминат много дълъг път за сравнително кратко време, и трябва да запазят търпение, за да достигнат стандарта на живот на Запада.
Само че жителите им вече са забравили лошото от своето комунистическо минало
и сега виждат само това, че жизненото равнище в техните страни е много по-ниско от това в старите членки.
А реално, когато става дума за доходи претеглени през покупателната способност, източноевропейските страни постепенно настигат Испания, но не и Германия.
В отговор на това западноевропейците посочват, че заплащането на работната сила в Източна Европа расте по-бързо, отколкото в Западна и в този смисъл по-малко развитите страни от ЕС наваксват изоставането си.
Но тези аргументи не работят. Доколкото жителите на Източна Европа все повече се уморяват от своето положение на „бедни роднини“, те все по-често правят избор в полза на популистките партии, защитаващи укрепването на националния суверенитет. Такива вече дойдоха на власт в Унгария, Полша и България.
Като отговор на тези процеси водещите сили в ЕС и преди всичко Германия и Франция, все по-често се застъпват за т. нар. Европа на две скорости, при която някои от членките ще интегрират своите правни и икономически системи по-бързо, отколкото други. От гледна точка на Западна Европа това има определен смисъл, само че такава концепция не е приемлива за източноевропейците. Именно поради това много хора все по-често говорят, че Германия се ползва от прекалено голямо влияние в Източна Европа, особено в Полша.
Източна Европа обаче рискува да отиде твърде далеч. Ако например „Фолксваген” (Volkswagen) се примири с това, че стойността на труда в нейния завод в Братислава трябва да съвпада с цената на труда в Германия, то няма да има нужда от въпросното предприятие.
Възстановяването на икономиките на Източна Европа след кризата от падането на комунизма до голяма степен се случи благодарение на същите тези корпорации, които сега са критикувани.
В същото време това, че този модел на развитие се изчерпва е видимо. През 2005 г. Словакия е произвеждала около 200 000 автомобила годишно. През последните две години броят им достигна един милион. По данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, която на 21 юни публикува подробен доклад за състоянието на икономиката на Словакия, на този сектор се падат 40% от промишленото производство, една трета от износа и едва 4% от добавената стойност. Причината за последното е, че словашките заводи са дълбоко интегрирани в големите и свръхбързи производствени вериги на европейската автомобилостроене и по-голямата част от приходите напускат страната.
Angela Merkel is embracing German nationalism with a progressive twist https://t.co/lH5cnZzK8Q via @bv
— Leonid Bershidsky (@Bershidsky) June 23, 2017
А средната заплата във фабриката на „Фолксваген” във Волфсбург е около 2,5 пъти по висока от тази в предприятието в Братислава. Такова е положението не само в Словакия.
Западът трябва да е внимателен да не прекали с натиска върху новите популистки правителства в Източна Европа.
Резултатите от изследване, направено наскоро от Chatham House, показват, че солидарността с по-слабите икономики в ЕС е ключова. 77% от европейския елит и 50% от обществеността са на мнение, че по-богатите членки са длъжни да оказват финансова поддръжка на по-бедните.
Интеграцията е била и си остава достойна цел. Поради което правителствата на страните от ЕС не би трябвало да я губят от поглед.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!