С лед като от няколко източноевропейски държави се оплакаха, че марковите хранителни продукти, предназначени за техните пазари, са с по-лошо качество, отколкото същите, продавани в Западна Европа, от „Нойе Цюрхер Цайтунг” (Neue Zürcher Zeitung) се заеха да проверят доколко основателни са тези обвинения.
Проверка: Няма разлика в качеството на храните у нас и в Западна Европа
Западните вериги продават на източноевропейците по-лоши храни?
И България в борбата срещу храна второ качество
Швейцарското издание припомня, че унгарският министър на земеделието Шандор Фазекаш още в края на март обвини големите международни концерни, че продуктите, които предлагали на потребителите в Източна Европа, били произведени от по-нискокачествени суровини и били пълни с изкуствени оцветители и овкусители.
Тогава министърът представи проучване, изготвено от унгарската Служба за контрол на храните, която е сравнила над 70 продукта, предлагани в Унгария и в съседна Австрия.
Премиерите на страните от Вишеградската четворка - Унгария, Чехия, Словакия и Полша, дори призоваха Европейската комисия да вземе мерки срещу двойните стандарти за Източна и Западна Европа.
От една от обвинените в това компании - „Нестле Унгария”, категорично отричат да има някакво занижаване на качеството на произвежданите от тях продукти. Тази позиция поддържат и експертите от „Бари Калебо” (Barry Callebaut) - най-големия доставчик за шоколадовата индустрия. Оттам твърдят, че няма различни стандарти за Източна и Западна Европа. И че не може да става и дума за някаква дискриминация на източноевропейците.
В същото време от „Нестле Унгария” не крият, че при някои продукти съзнателно се използват изменени рецепти, които отчитат определени национални предпочитания. Във фирмата има дори специален отдел, който се грижи производството на „Нестле” да отговаря на местните вкусови предпочитания.
Така например супата на „Маги” с кнедли и фиде, предназначена за унгарския пазар, съдържа не само повече кнедли, отколкото в други страни, но и онзи сорт фиде, който е най-предпочитан сред унгарските потребители.
Интересното в случая е, че резултатите от унгарското проучване за качеството на храните на практика подкрепят тезата за липса на двойни стандарти. В 51 от общо 76 изследвани храни, предлагани в Унгария и в Австрия, не са били открити никакви различия по отношение на съдържанието, а само в половината от продуктите са били установени незначителни вкусови разлики. Едва в 25 от въпросните 76 продукта са били установени разлики в съдържанието, които обаче не се отразяват на качеството.
Така например продаваната в Унгария Кока-Кола съдържа не кристална захар, а сироп от фруктоза и глюкоза. Фирмата-производител обяснява тази разлика с желанието си да използва произвеждана в Унгария смес за подслаждане, с което да даде предимство на местните доставчици.
От „Нойе Цюрхер Цайтунг” стигат до заключението, че източноевропейците консумират също толкова качествени маркови продукти, колкото и потребителите на Запад. А от това следва, че истерията около некачествените храни е очевидно политически мотивирана.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!