Л идерите на 27-те членки на Европейския съюз приеха днес обща стратегия за действие по въпросите на Брекзит.
В споразумението се казва, че преговорите за бъдещо търговско споразумение с Великобритания могат да започнат, едва след като Лондон се съгласи с условията по отношение на правата на гражданите, изплащането на дълга си и въпроса за Северна Ирландия.
Председателят на Европейския съвет Доналд Туск подчерта, че благосъстоянието на гражданите на страните от ЕС ще бъде приоритет при преговорите за Брекзит.
Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер заяви, че ЕС все още не е представил на Великобритания точна сума за финансовите й задължения към блока, тъй като засега има само "предпазлива предварителна оценка", възлизаща на до 60 милиарда евро, съобщи ДПА.
Меркел: Ще се погрижим за успеха на ЕС без Великобритания
Мей получи „празен чек“ да изведе Великобритания от Европа
Секретни документи: Лондон в безизходица с Брекзит
Приетата стратегия допуска и сценарий, при който преговорите ще се провалят.
Същевременно се посочва, че няма да се толерират лични преговори между Лондон и отделни европейски страни.
Друга особеност е, че след като напусне европейската общност,
Великобритания ще остане част от единния европейски пазар, но само при условие, че спазва всички съществуващи правила
Държавните ръководители от ЕС изразиха надежда да се постигне съгласие по всички въпроси до края на годината.
Те изтъкнаха, че ЕС би подкрепил автоматично членството на Северна Ирландия, ако остане заедно с Ирландия, и призова Испания да се произнесе за спора около Гибралтар.
Политиците за първи път обсъдиха на високо равнище и някои от
„кошмарите на Брекзит“ –
преместването на редица институции, сред които медицински и банкови агенции на ЕС, които в момента се намират в Лондон.
В Брюксел бяха очертани
ключовите теми при процедурата по „развода“:
трите милиона европейски граждани, живеещи във Великобритания и единият милион британци в други страни от ЕС, утоняването на сумата на задълженията.
Председателят на Европейския съвет Доналд Туск призова 27-те членки да останат обединени в разговорите за Брекзит. По думите на Туск държавните ръководители ще помогнат много и на общността, и на Лондон, ако могат да постигнат единно и стабилно споразумение.
След напускането на Европейския съюз, Великобритания не трябва да се ползва със същите права, както останалите 27 членки на блока, заяви германският министър на финансите Волфганг Шойбле. Той посочи, че британците не трябва да разчитат на привилегии след „развода“ и трябва да знаят, че нищо не се случва безплатно.
Австрийският канцлер Кристиан Керн заяви, че Великобритания надценява своята позиция.
„Това, че Тереза Мей планира сериозно да влезе в процеса по излизане от ЕС, дава повод за размисъл. Мисля, че британците много го надценяват своята позиция“, каза той в интервю за вестник "Остерайх".
European Council (Art. 50) guidelines for #Brexit negotiations adopted https://t.co/koIyl6xO95 #EUCO #EU27 pic.twitter.com/Fx8wQ40zmi
— European Commission (@EU_Commission) April 29, 2017
По неговите думи, ако Лондон вярва, че ще получи повече свобода или суверенитет, значи има погрешна преценка. В действителност страната ще загуби много от влиянието си, смята Керн.
"Неизбежно ще има цена и разходи за Обединеното кралство, но това е изборът, който направиха", коментира френският президент Франсоа Оланд.
"Не трябва да действаме като при налагане на наказание, но в същото време е ясно, че Европа знае как да защитава интересите си и че Великобритания ще има по-малко добра позиция извън ЕС, отколкото в ЕС", добави той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!