Г ерманският канцлер Ангела Меркел обяви, че възнамерява да проведе честни и конструктивни преговори с Великобритания.
Вчера британският премиер Тереза Мей официално задейства Член 50 от Лисабонския договор, с което започна двугодишния процес на излизане на страната от Европейския съюз.
Лондон не позволява на Шотландия да се върне в ЕС
Мей получи „празен чек“ да изведе Великобритания от Европа
Секретни документи: Лондон в безизходица с Брекзит
Меркел заяви, че общността „губи силен и важен член”, но добави, че „ЕС е исторически уникален успех и ще остане такъв дори след излизането на Великобритания. Ще се погрижим за това”.
По думите на Меркел, Германия възнамерява да предотврати всякакви негативни последствия от „Брекзит” за германците и гражданите на другите европейски страни, живеещи във Великобритания”.
Междувременно Мей коментира, че след напускането на ЕС, Лондон ще може да създаде свои собствени правила за имиграцията, но добави, че не може да обещае, че имигрантите ще намалеят.
„Има толкова много неща по света, които влияят на броя на хората, идващи във Великобритания“, заяви Тереза Мей.
Обещанието за ограничаване на имиграцията беше една от основните причини за „Брекзит”.
Друго такова обещание беше премахването на бюрократичните регулации, налагани от Брюксел. Оказва се обаче, че за да продължи да търгува свободно със страните от ЕС, включително запазвайки интеграцията на банковия си сектор, Великобритания трябва да спазва европейските правила. Все още не е ясно как ще бъде гарантирано това, след „Брекзит”.
„Сметнах, че е правилно да свикам референдума, защото този въпрос тровеше британската политика от години. Обещах да проведа референдум. Смятам, че това бе най-правилното решение“, посочи бившият британски премиер Дейвид Камерън. „Резултатът не бе този, който очаквах“, призна той.
Европейският парламент пък прие резолюция, с която поставя условия за „Брекзит”. Едно от тях е, че Великобритания не трябва да започва преговори за потенциални търговски споразумения с трети страни преди да е напуснала ЕС.
Членовете на Парламента са категорични, че ползите от членството в ЕС не могат да бъдат същите за страна, която го напуска. Бъдещите отношения между ЕС и Великобритания биха могли все пак да приемат формата на споразумение за асоцииране. Такива има с Украйна, Грузия и Молдова.
Такова споразумение би изисквало Великобритания да продължи спазването на европейските стандарти в областта на околната среда, климатичните промени, борбата с укриване на данъци, лоялната конкуренция, търговията и социалната политика.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!