С ценариите пред Европа след напускането на Великобритания могат да се окажат съдбоносни за България, особено след като всички вече говорят за Европа на две скорости - това би поставило страната ни в задния двор на Общността.
Лидерите на най-големите икономики Германия, Франция, Италия и Испания оформиха група, готова да се движи на отделна скорост. Президентът Румен Радев заяви в Брюксел, че е против идеята ЕС на различни скорости.
"Противоречивите планове за интегриране с различна скорост на страните от ЕС след Brexit
няма да създадат нова Желязна завеса в Европа",
заяви ръководителят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер на пресконференция след срещата на върха в Брюксел.
Юнкер предлага 5 пътя за ЕС без Великобритания
Меркел има идея, която ще разбие Европа
Борисов: България е против ЕС на две скорости
„Що се отнася до тази т. нар. „многоскоростна“ Европа... на това се гледа като на представяне на нова разделителна линия, нов вид Желязна завеса между Изтока и Запада. Това не е целта“, каза Юнкер.
По думите му по-голяма част от страните в ЕС не са против създаването на Европа на няколко скорости.
„Повечето страни от ЕС не са против такъв сценарий.
В действителност това е същото нещо, което имаме днес. Например, от 28-те страни в ЕС само 19 се намират Еврозоната, но и вътре в тези 19 държави само 10 са готови заедно да въведат данък върху финансовите трансакции“, каза той.
Като втори пример той посочи Шенгенската зона, в която се намират само 22 от 28-те държави на ЕС, плюс четири държави, които не са в съюза.
Той също така подчерта, че подобен сценарий няма да повлияе на бъдещото разпределяне на бюджета на ЕС.
По отношение на излизането на Великобритания от общността Юнкер посочи, че се надява един ден Лондон да промени решението си и отново да влезе в състава на Европейския съюз.
Румънският президент Клаус Йоханис заяви, че е скептичен спрямо концепцията за различни степени на интеграция на страните от ЕС. По думите му т. нар. Европа на няколко скорости „не е добро решение и може в краен случай, да доведе до разкол в Евросъюза“.
По думите му на срещата на съюза е било обсъждано не неговото конкретно бъдеще, а текстът, който да бъде приет след следващата среща на върха в Рим на 25 март.
„Невъзможно е да се обсъждат планове, без да се отбележи как всички ние виждаме бъдещето на Европейския съюз. В този контекст аз обясних на колегите защо Европа на няколко скорости не е добро решение, а напротив
явява се решение, което в краен случай може да доведе дори и до разкол в ЕС“,
посочи държавният глава, цитиран от ТАСС и БГНЕС.
По думите на румънския държавен глава тепърва европейските лидери ще се фокусират върху текста, който ще бъде подписан в Рим, а след това ще последват дискусии за т. нар. Бяла книга на председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!