Т урция ще приеме като „успокоение“, ако Европейският съюз (ЕС) заяви, че страната не може да бъде приета за член. Това заяви президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган пред Би Би Си (BBC).
Той е категоричен, че страната му е „способна да стои изправена на собствените си крака“. Освен това
той отрече държавата да е вкарала в затвора 150 журналисти, заявявайки, че само двама души с журналистически карти са арестувани.
Масови арести в Турция тази нощ
Мъчения и страх след опита за преврат срещу Ердоган
Ердоган започна жестока чистка след метежа, 6000 са арестуваните
Междувременно Турция удължи задържането на местния директор на правозащитната организация „Амнести интернешънъл“ и още девет души. Идил Есер беше арестуван на 5 юли по време на семинар за дигиталната защита и управление на информацията, заедно с още седем активисти и двама чуждестранни лектори.
Десетимата са обвинени, че са членове на „въоръжена терористична организация“, въпреки че „Амнести“ отбелязва, че не е ясно която точно групировка се визира. Тези арести предизвикаха тревога в международен план, увеличавайки опасенията, че свободата на словото е потискана от президента Реджеп Ердоган.
„ЕС ни губи времето“
Борисов: Турция е нашият най-голям европейски съсед
„Ако ЕС изрично заяви: „Няма да можем да приемем Турция в ЕС“, това ще е успокоение за нас. Европейският съюз не е незаменим за нас ... Ние сме спокойни“, заяви Ердоган. „Въпреки това ние ще продължим да сме искрени с ЕС още малко“, добави турският държавен глава.
Бягството на Гюлен
Президентът Ердоган говори пред Би Би Си почти година след неуспешния опит за преврат срещу него. Най-малко 260 души загинаха, когато военните, участвали в преврата бомбардираха правителствени сгради. В последните 12 месеца в страната има извънредно положение. Над 50 хил. души бяха арестувани, а 140 хил. уволнени от работа по подозрения, че са свързани с ислямския духовник, живеещ в САЩ, Фетуллах Гюлен.
Гюлен: Готов съм да се върна в Турция
Турция към САЩ: Дайте ни Гюлен, стяга нов преврат
79-годишният Гюлен отхвърля обвиненията на Турция, че е организирал опита за преврат, но Ердоган иска екстрадирането му. Гюлен, чието движение се смята от турската страна за терористична организация, заяви пред агенция Ройтерс, че „ако САЩ смятаха за редно да ме екстрадират, щях вече да съм в Турция“. Той отхвърли турските твърдения, че се опитва да избяга в Канада.
„Само двама журналисти“
Около 160 медии са закрити в Турция, а 2500 журналисти и служители в медии са били уволнени. Президентът Ердоган оспорва тези цифри и казва: „Никой тук не е затворен заради журналистика. Само двама истински журналисти са в затвора в момента“.
Турция закри 15 медии и уволни 10 хил. държавни служители
63-годишният държавен глава подчертава, че противниците му са „проникнали в съдебната система, армията, полицията и медиите“. „Така те са организирали преврата. Те ще работят заедно, за да свалят правителство и после ще търсят убежище като журналисти, за да се спасят. Това е неприемливо. Не се страхуваме от никакви изявления и писания по този въпрос“, категоричен е президентът.
За Катар: „Не искаме да виждаме как мюсюлмани убиват мюсюлмани“
Турция изпраща войници в Катар
Попитан за силната си подкрепа за Катар, който е изолиран от някои от силните му арабски съседи заради предполагаемата му подкрепа за тероризма, Ердоган заяви, че Турция иска да насърчи „диалога и мира“ в региона на Персийския залив.
„Турция никога не е подкрепяла убийствата на мюсюлмани от други мюсюлмани в този регион“, добави той.
Вижте още:
Султанът, който вече не иска в Европа
Пътят на Турция от република към султанат
Ердоган: Депутат, академик, журналист… те са терористи
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!