Т урция изненада всички със скок на икономиката. Очакванията, че южната ни съседка е влязла в рецесия в края на миналата година не се сбъднаха. На фона на терора, несигурността, отлива на чуждестранни инвестиции, краха на турската лира, политиката на ръководената на практика от президента Реджеп Ердоган държава за стимулиране на вътрешното потребление отново успя.
Вижте икономиката на Турция в снимки
Днес националната статистическа служба на Турция отчете ръст на брутния вътрешен продукт през последните три месеца на миналата година с 3,5%. Така турската икономика изпревари дори най-смелите прогнози, въпреки че се забавя значително спрямо същия период на 2015 година, когато нарасна с 6,1%.
Ердоган: Никакво семейно планиране, ще се множим
Пътят на Турция от република към султанат
Фич понижи рейтинга на Турция до ниво "боклук"
Турските домакинства и правителство са увеличили значително разходите си след опита за военен преврат през юли миналата година.
Политическите конвулсии, които последваха неуспешните действия на групата военни, опитали се да свалят Ердоган от власт, накараха чуждестранните инвеститори, а и много от самите турци да имат мрачни очаквания за Турция.
И по всичко изглеждаше, че са прави, след като турската икономика регистрира спад през третото тримесечие на 2016 г. за първи път от седем години насам.
След опита за преврат в Турция беше обявено военно положение, а президентът на практика пое контрола над държавата. Сега на 16 април предстои да се проведе референдум, с който Ердоган цели с промени в турската конституция да узакони властта, която получи след опита за преврат.
И на фона на ефективността на икономическата си политика, по всичко изглежда, че ще успее.
През последното тримесечие на миналата година крайното търсене рязко е нараснало в Турция. Подкрепени от увеличените публични разходи, домакинствата са купували всичко, от услуги до потребителски стоки.
Turkey private consumption boosts GDP growth above all estimates https://t.co/7xn6gIvEb1 pic.twitter.com/Uem7CukvKL
— Bloomberg Economics (@economics) March 31, 2017
Данните преобърнаха прогнозите за турската икономика. Очаква се през 2017 г. публичните разходи на държавата да са още по-голям стимул за растежа и потреблението.
„Турското правителство прие серия от експанзивни фискални мерки, за да се противопостави на забавянето на икономиката, увеличавайки бюджетния дефицит с близо 1%”, коментира финансовият министър Наджъ Агбал. „Бяха въведени стимули за насърчаване на заетостта и селскостопанското производство, както и данъчни облекчения за туристическата индустрия”.
Главният икономист на „Одеабанк” (Odeabank), Шакир Туран посочва, че мерките на правителството за стимулиране на търсенето на домакинствата обикновено действат с известно закъснение, което означава още по-бърз растеж на потреблението през 2017 г.
Вицепремиерът на Турция Мехмет Шимшек прогнозира, че ще „има умерено възстановяване на растежа през първото тримесечие. Възстановяването ще се ускори от средата на второто тримесечие”.
След излизането на данните за БВП турската лира поскъпна с 0,60%, до 3,6314 USD/TRY срещу долара и с 0,54%, до 3,8807 EUR/TRY срещу еврото.
Новината, че Турция избегна рецесията и очакванията за ръст на крайното потребление са добри за икономиката на България. Само през януари износът ни за турския пазар нараства с 21,5%, до 348,4 млн. лв. Турция е основният пазар за българските стоки извън Европейския съюз. При това традиционно в търговията между двете страни има голямо положително търговска салдо в полза на България. През януари то е в размер на 67,7 млн. лв.
Добрите новини от турската икономика вероятно ще успокоят донякъде и агресивната политика на Ердоган, който в желанието си да успее с референдума на 16 април, се опита през изминалите няколко месеца да отвлече вниманието от проблемите на Турция, насочвайки го към реални и измислени външни врагове и рязко влоши отношенията с ЕС.
📊 Türkiye ekonomisi 2016'da yüzde 2,9 büyürken, yılın son çeyreğindeki büyüme oranı yüzde 3,5 oldu. pic.twitter.com/ccEWYP9esb
— Demokrasi Haber (@demokrasihaber1) March 31, 2017
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!