П рез миналата седмица сенатори от САЩ изпратиха писмо и от двете партии до президента Тръмп, изразявайки сериозната си загриженост относно "продължаващото ерозиране на човешките права и упадъка на демократичните ценности в Турция". Това е първата стъпка за прекратяване на съюзническите отношения.
НАТО трябва да бъде спасена от Турция на Ердоган
Пътят на Турция от република към султанат
Скандал между САЩ и Турция, спряха визите
Преди малко повече от две седмици Вашингтон преустанови издаването на всякакви неимигрантски визи в Турция, с което спря пътуванията на хиляди турски граждани зад Океана. Турция отвърна с прекратяване на издаването на електронни визи и визи на летищата за американци, пристигащи директно от САЩ, пише Луис Фишман, професор в "Бруклин колидж", в "Аарец".
Американските санкции срещу Турция бяха въведени, след като турски граждани, работещи в американските консулски служби в Анкара, станаха мишена на разширяващите се операции по прочистването на турското правителство: досега са задържани двама работници в консулството.
Визовите санкции в САЩ бяха усетени навсякъде в Турция, особено от тези, които са свикнали да пътуват често до САЩ през последното десетилетие. Плановете на хиляди хора бяха замразени или анулирани изцяло.
До този момент щетите са ограничени. Тъй като визите в САЩ често имат десетгодишен срок на валидност, а тези, които отчаяно искат да стигнат без текуща виза, могат да кандидатстват и чрез трета държава - макар че това със сигурност е скъпо и отнема много време.
За разлика от Турция, в САЩ спирането на издаването на визи почти не бе новина, а реципрочният акт нанесе много повече вреди на турските интереси. Турските авиолинии съобщиха за спад от 45% в резервациите до американски дестинации.
Американските вече считат Турция за тоталитарна държава и предупреждават "бъди внимателен" всеки, който пътува натам.
През 2015-2016 г. "бъди внимателен" се отнасяше до личната безопасност заради атентатите на „Ислямска държава“ и ПКК.
След опита за преврат от 2016 г. и наложеното след него извънредно положение, което доведе до арестуването на десетки хиляди души, "бъди внимателен" се превърна в по-широко предупреждение: "пазете се от протестите" и "пазете се от протестиране".
Американците наскоро видяха на живо как протестиращите във Вашингтон бяха атакувани от охраната на Ердоган при неговото посещение в САЩ.
Erdogan: "if #US detains 13 of my bodyguards I can't call the country civilised". Wonder what that country called #Turkey when this happened pic.twitter.com/EF5PwDRV6D
— Mark Lowen (@marklowen) October 21, 2017
Би било също толкова уместно да добавим допълнителни предупреждения към посетителите: "пазете се от журналистиката", след като репортерът на "Уолстрийт джърнъл" Айла Албайрак бе осъдена на две години затвор задочно заради статия.
Също така може да се добави: "пазете се от активност за човешките права" във връзка с членовете на "Амнести интернешънъл", които бяха освободени под гаранция, след като прекараха почти 100 дни в затвора, докато ръководителят на организацията в Турция Танер Кълъч все още е зад решетките.
И "внимавай ако работиш с НПО от какъвто и да е вид", след неотдавнашния арест на Осман Кавала, който изигра ключова роля в популяризирането на гражданското общество и международни художествени проекти в Турция.
И "внимавайте, може да бъдете използван като заложник", след като американският пастор Андрю Брънсън бе държан повече от година по съмнителни обвинения за шпионаж и превърнат в аргумент в преговорите със САЩ от Турция за Фетхуллах Гюлен.
Реално, ако Турция беше склонна към дипломатическите тънкости и се беше опитала да остане извън радара на САЩ и да избегне ненужните конфликти, повечето от документираните нарушения на човешките права щяха да останат скрити в докладите на "Хюмън райтс уоч" и "Амнести интернешънъл". Американците не ги интересува че съпредседателите на третата по големина политическа партия Селахаттин Демирташ и Фиген Юкседдаг са в затвора, заедно с дълъг списък от други депутати.
Top Senate #ForRel Dem warns $2.5B #Turkey-#Russia deal might violate new #sanctions law that Trump opposed. https://t.co/rqUr6jJTBs
— Danielle C. Lindholm (@DCLindholm) September 25, 2017
Но сега в Конгреса на САЩ има нарастващ двустранен консенсус между демократите и републиканците, че Турция е преминала всички червени линии.
Опитите на турския президент Реджеп Ердоган да осъществи директна връзка с държавния глава на САЩ Доналд Тръмп, заобикаляйки демократичните институции, поне засега, изглежда се провалят като стратегия.
Тъй като Анкара се позиционира по-близо до Русия и тъй като в САЩ се появяват повече гласове, призоваващи за преосмисляне на историческите стратегически отношения между двете страни, Турция е на път да стъпи фатално и да загуби най-големия си съюзник. Въпросът е кога общественият натиск във Вашингтон ще надделее над възможните геополитически загуби от скъсването на продължилия десетилетия съюз между двете държави.
Letter to Pres Trump from members of the Senate re #Turkey pic.twitter.com/ILhQqTLrzp
— Steven A. Cook (@stevenacook) October 27, 2017
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!