Е дно на всеки четири деца на Земята ще загине, растежът му ще бъде ограничен или ще пострада по друг начин от липса на вода до 2040 година. Такова предупреждение отправят от УНИЦЕФ в специален доклад по случай Световния ден на водата (22 март), именуван "Жажда за бъдеще" (Thirsting for a Future).
Агенцията на ООН за децата прогнозира глобална криза в следващите десетилетия. Причините са нарастването на световното население и съпътстващото го увеличение на нуждата от водни ресурси, наред с повдигането на морското равнище и все по-разпространените периоди на суша.
Към момента 36 страни са изправени пред "екстремни нива" на воден недостиг.
Парниковият ефект настъпва по-бързо от всякога
Всеки ден над 800 деца под 5 годишна възраст умират от диария, причинена от липсата на чиста вода и лоши хигиенни условия. Поради същата причини 156 милиона подрастващи на същата възраст имат проблеми с растежа, които нанасят необратими физически и психически отклонения.
"Водата е жизненоважна. Без нея, нищо не може да расте. Без сигурна вода, децата могат да не оцелеят", казва изпълнителния директор на УНИЦЕФ проф. Антъни Лейк в увода към доклада.
80% of all wastewater produced is wasted. Let's reduce & reuse wastewater on #WorldWaterDay & every day pic.twitter.com/kc6uKWcxWf
— United Nations (@UN) March 21, 2017
Части от Африка и Близкия изток към момента са обхванати от сериозни засушавания.
"Наблюдаваме ужасните ефекти от водния недостиг по целия свят, но никъде последствията не са толкова трагични, колкото в някои части на Нигерия, Сомалия, Южен Судан и Йемен", обяснява Лейк.
385 милиона деца живеят в крайна бедност и мизерия
Почти 1,4 милиона деца в тези райони, обхванати едновременно от суша и конфликти, са в непосредствен риск от смърт заради недохранване.
Само за Етиопия се очаква повече от 9 милиона души да останат без чиста питейна вода през 2017 година.
Нарастващото население и търсене означава, че водните ресурси, до които всеки човек има достъп, ще намалеят с 50% до 2050 година, предупреждават още от УНИЦЕФ.
Проблемът допълнително се усилва от ефекта на глобалното затопляне, който ще доведе до повече изпарение, но по-малко дъждове в райони като Близкия изток.
Нарастващите температури допълнително влияят на водата като създават по-благоприятна среда за различни опасни бактерии, които могат да доведат до болести и смърт при децата.
Finite, vital, much wanted, little understood, water looks unmanageable. But it needn't be #WorldWaterDay https://t.co/wxYFOE15ZV
— The Economist (@TheEconomist) March 22, 2017
Третият важен ефект от глобалното затопляне е повишаването на морските равнища, което допълнително ограничава питейната вода. Към момента 25% от световното население живее на острови и други места с малко надморска височина, които са сериозно засегнати от този проблем.
До 2040г. почти 600 милиона деца [едно на всеки четири] се очаква да живеят в райони с извънреден недостиг на вода, с всички рискове, което това предполага, заключават от УНИЦЕФ.
Водната криза обаче "не е неизбежна, ако предприемем действия сега". Съветите на агенцията на ООН са страните да приоритизират достъпа на децата до чиста вода; увеличат капацитета на водните хранилища; да вземат предвид климатичните промени; да накарат бизнеса да работи съвместно с общностите за предотвратяване на замърсяване или изчерпване на водните ресурси по икономически причини.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!