П овишаване на температурите и концентрацията на парникови газове, покачване на океанските нива, отдръпване на ледници - показателите за глобално затопляне са по-тревожни от всякога в навечерието на световната конференция за климата, която ще започне на 7 ноември в Маракеш, Мароко.
Планетата е на път за трета поредна година да подобри топлинния рекорд, откакто от 1880 г. се води статистика. През първите девет месеца от 2016 г. глобалната температура надвишава с 0,98 градуса средната за ХХ век, която е била 13,88 градуса, и превишава с 0,12 градуса предишния рекорд за същия период през 2015 г.
През 2015 г. нивата на основните парникови газове в атмосферата - въглероден диоксид, метан и диазотен оксид, за пореден път достигнаха рекордни концентрации. За първи път глобалната концентрация на основния парников газ - въглеродния диоксид, премина символичния праг от 400 части на милион, като се очаква тенденцията към покачване да продължи.
Навсякъде по света отдръпването на ледници от алпийски тип продължава през 2016 г. за 37-а поредна година.
Нивото на Световния океан се е покачило с около 70 милиметра през 2015 г. спрямо средното, регистрирано през 1993 г. - повишение с около 3 милиметра годишно.
Експерти прогнозират рекордни температури през 2016 г.
Какъв е бъдещият климат на България
Оптимистично и песимистично изследване за ледниците
Според някои климатолози броят на екстремните климатични проявления, свързани с глобалното затопляне - суша, горски пожари, наводнения, урагани, се е удвоил от 1990 г.
От 8688 вида, класифицирани като застрашени или почти застрашени, 1688 (или 19%) са засегнати от глобалното затопляне.
Сред най-застрашените местообитания е Големият бариерен риф, където от началото на тази година са загинали над 20% от коралите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!