В онази част от Сирия, която е контролирана от опозиционните на режима на Башар Асад сили,
беше възстановено провеждането на едно рядко конно надбягване
– състезанието с арабски коне. Качен на кестенявата си кобила Шамс, чието име означава „слънце“ на арабски език, тийнейджърът Мунцер спечели първия си трофей в престижната надпревара, предаде агенция Франс прес (AFP).
Ужасът от войната в 23 кадъра: Алепо ПРЕДИ и СЛЕД
14-годишното момче беше един от най-младите жокеи в надбягването, което се проведе този месец в северната сирийска пустиня край селището Бувайдер, провинция Алепо. Вместо ботуши за езда той носи сандали, а вместо традиционното седло, на гърба на чистокръвната Шамс е сложил цветна черга.
Rebel parts of Syria revive beloved Arabian horse races https://t.co/Y8FVYxx4xs pic.twitter.com/wb0Wj9l8Y2
— AFP news agency (@AFP) May 25, 2017
Арабските коне са една от най-старите породи коне в света, известни със своят приятелски характер и сила и като отлични състезатели. Смята се, че те произхождат от Арабския полуостров, но именно бедуинските племена в северната сирийска пустиня, стават известни с поддържането на чистото им родословие.
През 2010 г. в Сирия има близо 750 арабски коне за разплод
според Световната организация за арабски коне, чиято цел е да запази чистокръвна породата по целия свят.
Ужасът в Сирия: 12-годишни деца се самоубиват и самонараняват
Сирийски бежанци продават дъщерите си в Турция
Но от 2011 г. насам няма нови доклади на организацията за броя на арабските коне в Сирия, след като избухна кървавият конфликт в страната, започнал с протести срещу президента Башар Асад. От тогава повече от 320 хил. души са убити, а половината от населението на страната – разселено.
Rebel parts of Syria revive beloved Arabian horse races https://t.co/Y8FVYxx4xs pic.twitter.com/QBB6xZdQzC
— AFP news agency (@AFP) May 25, 2017
Войната се отрази и на арабските коне в Сирия, много от които са били убити или ранени в битките. Подходящите ветеринаромедицински грижи и ваксините трудно стигат до конете, признава организаторът на състезанието Мохамед Наанаа.
Тези състезания привличат вниманието към тежкото положение на конете в страната и карат хората поне за миг да забравят войната.
В съответствие с мюсюлманската традиция и законите в Сирия, не се допускат залози при конните надбягвания, които са разделени на два кръга: първият за чистокръвни коне, а вторият за кръстоски.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!