Г ражданската война в Турция „чука на вратата“ след референдума за повече правомощия на президента Реджеп Тайип Ердоган, коментира бившият генерален консул на България в Одрин Георги Димов.

Ердоган обяви победа на референдума

Ердоган обяви референдума като историческо решение и поиска нов

По думите му резултатът от допитването на 16 април е показал ясно разделението в турското общество, процесите в което остават неясни и непредвидими.

„По-важното и интригуващото е кой ще поведе хорото – дали ще бъдат кюрдите, или светски настроените кемалисти. И двете основни течения на днешната истинска турска опозиция не си падат много по политическия ислям, а срещу себе си имат обединения фронт на национал ислямизма или на ислямския национализъм. И двете определения са напълно релевантни“, обясни Георги Димов.

Няколко хиляди души протестираха в понеделник вечер в Истанбул срещу резултата от спорния референдум за въвеждане на президентска система в Турция, в който хората, отговорили с "да", печелят с незначителна преднина. Те скандираха: "Крадец, Убиец, Ердоган!" (вижте митинга във видеото горе)

Георги Димов прогнозира още, че предстои прекрояване на граници на югоизток от България и това изглежда все по-неизбежно предвид амбициите на по-големите от Анкара играчи, сред които Вашингтон, Москва и Арабският свят.

"Турция пое опасен курс към султанат", пише днес в заглавие руският в. "Независимая газета". Референдумът доведе до позитивна реакция на местните фондови пазари и закрепи местната валута спрямо долара. Но резултатът от вота е трудно да бъде оценен без опасения - експерти допускат, че референдумът ще засили експанзионистичните намерения на Анкара, се казва в коментара.

"Ердоган постигна своето" и Турция се превръща в президентска република, но той "получава пълна власт над една разцепена страна с растящ потенциал за конфликти и насилие", предупреждава политологът Фьодор Лукянов в "Росийская газета".

Турция лесно може да се окаже на прага на гражданска война след този референдум, пише гръцкият в. "Катимерини".

Как реагира Европа на референдума в Турция

Вижте и първите думи на Ердоган - определи допитването като историческо решение

"Проблемът в Турция е, че населението е разделено 50:50. Турция е разделена на Анадола, кюрди и европейската част. Резултатът от референдума няма да реши автоматично проблемите на сигурността на страната. Очевидно е, че не всички ще приемат едноличната власт на Реджеп Ердоган. Сега ще се приемат само три от промените в Конституцията. Предвиждам още две години продължаване на извънредното положение”, прогнозира Бойко Ноев, бивш министър на отбранатаq тази сутрин в "Здравей, България".

„В интерес на България е Турция да запази спокойствие. Мир трябва да има. Каквото и да става оттук нататък, това налага за България значителни промени в нашето отношение към тази страна”, каза още Ноев.

Вижте още във видеото:

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Задържаха ученик за грабеж и побой

Задържаха ученик за грабеж и побой

България Преди 17 минути

Били нападнати две 15-годишни момчета

Близо 1,7 млрд. евро са договорени за модернизиране на България

Близо 1,7 млрд. евро са договорени за модернизиране на България

България Преди 1 час

Парите са по Програма „Развитие на регионите“ 2021–2027 г.

<p>Учени алармират за нов щам на COVID-19&nbsp;с над 70 генетични промени</p>

COVID-19 мутира отново: Учени алармират за нов щам с над 70 генетични промени

Свят Преди 2 часа

Учените алармират за появата на BA.3.2 – наследник на Омикрон с над 70 мутации, който вече е засечен в 23 държави, включително Великобритания. Експертите проверяват дали новите генетични промени ще направят вируса по-устойчив на имунната защита

Оставиха в ареста обвинените за над милион фалшиви евро

Оставиха в ареста обвинените за над милион фалшиви евро

България Преди 2 часа

Съдът сподели доводите на прокурора, че са налице достатъчно доказателства

"Болката е запечатана в мозъка ми": Линдзи Вон с първо интервю след падането на Олимпиадата

"Болката е запечатана в мозъка ми": Линдзи Вон с първо интервю след падането на Олимпиадата

Свят Преди 2 часа

Голямата Линдзи Вон проговори за първи път след зловещото падане на Олимпиадата. Ски легендата разказва за битката на лекарите да спасят крака ѝ и за папараците, които едва не попречиха на спасителната операция

Жена почина след ухапване от гърмяща змия по време на поход в Калифорния

Жена почина след ухапване от гърмяща змия по време на поход в Калифорния

Свят Преди 3 часа

Трагедия в САЩ: 46-годишната Габриела Баутиста загуби живота си след среща с гърмяща змия в популярен парк. Докато властите отчитат скок в инцидентите, експертите предупреждават – времето за реакция е критично за оцеляването

.

Дънди: Когато бях дебел, нямах никаква конкуренция

Любопитно Преди 3 часа

Дънди за актьорството и музиката, лудите студентски години, любовта в живота му и как една промяна преобръща цялата му кариера

Войната между Пакистан и Афганистан избухна с нова сила

Войната между Пакистан и Афганистан избухна с нова сила

Свят Преди 4 часа

Афганистанските сили са отвърнали на огъня

Дженифър Гарнър на снимачната площадка на „Събудих се на 30“

Култовият „Събудих се на 30“ се завръща: Подготвят нова версия с нови звезди

Любопитно Преди 4 часа

Любимата комедия „Събудих се на 30“ се завръща с нов прочит в Netflix! Емили Байдър и Логан Лерман поемат щафетата, докато самата Дженифър Гарнър се включва в проекта като продуцент, за да вдъхне нов живот на историята за порасналата Джена Ринк

Тежка катастрофа в София, жена е в болница

Тежка катастрофа в София, жена е в болница

България Преди 4 часа

На място са пристигнали три автомобила на полицията

Стармър: Западът е изправен пред война на два фронта

Стармър: Западът е изправен пред война на два фронта

България Преди 4 часа

Стармър: Днес ще разговарям със съюзниците какво още можем да направим

Сблъсък на амбиции покачва напрежението в The Floor

Сблъсък на амбиции покачва напрежението в The Floor

Любопитно Преди 4 часа

Каква е причината – гледайте тази неделя от 20:00 ч. по NOVA

,

Замразена храна и кулинарни недоразумения отвеждат Шеф Манчев в Лом

Любопитно Преди 4 часа

Не пропускайте кулинарното риалити “Кошмари в кухнята“ в петък от 20:00 ч. по NOVA