Т урският президент Реджеп Тайип Ердоган поздрави народа на страната за взетото „историческо решение“ и обяви победа на референдума за промени в конституцията, които ще разширят неговите властови правомощия.
„Днес Турция взе историческо решение“, заяви държавният глава пред репортери в официалната си резиденция в Истанбул. „Заедно с народа реализирахме най-важната реформа в нашата история“, добави той.
Около 21:00 часа вчера премиерът Бинали Йълдъръм обяви победа на референдума. До вчера данните, които излизаха, бяха само на Анадолската агенция - държавната агенция, която преди време нарече България бивша османска територия. Висшата избирателна комисия обаче също потвърди резултатите. Още неизстинало това допитване, Ердоган, който от 15 години управлява южната ни съседка, заговори за нов референдум -
за възстановяването на смъртното наказание в страната.
„Ако пред мен има такъв проектозакон, аз ще го одобря. Но ако няма подкрепа от опозицията в парламента тогава какво ще правим? Тогава може да проведем друг референдум по този въпрос“, заяви Ердоган.
Той се закани на Европа, като заяви, че може да свика допитване и за членството на Турция в ЕС след критиките на ОССЕ.
51,41 на сто от избирателите гласуваха с "да" на допитването, което предвижда реформа, въвеждаща президентска система на управление, а 48,6 на сто против. Според единия лагер промените са важни, за да се осигури стабилност в ръководството на държавата. Противниците на конституционните промени пък заявяват, че те ще доведат до засилване на авторитаризма в страната. Конституционната промяна би позволила теоретично на Ердоган да остане на власт най-малко до 2029 г. За да влязат в сила предлаганите промени в законодателството, положителен вот на референдума трябва да са дали 50% плюс 1 от гласувалите. Вчера право на глас имаха над 58,3 млн. турски граждани. В цифри около 1,3 милиона повече са гласували "за". Избирателната активност е била 86 процента. Oбщият брой на имащите право на глас е 58 366 647 души. Окончателни данни ще има след дни.
Вижте и как реагира Европа на референдума
Турция премахна смъртното наказание през 2004 като част от усилията си за присъединяване към ЕС. Париж вече обяви, че такава стъпка ще е край на интеграцията на страната към ЕС.
Президентът поиска останалите държави да се съобразят с резултатите от референдума за конституционни промени. Този апел идва на фона на изминалата предизборна кампания на турското правителство в полза на промените, която доведе до напрежение в отношенията на страната с Европейския съюз.
Министърът на външните работи на Турция Мевлют Чавушоглу коментира, че се ражда „нова Турция“,
съобщи Hurriyet.
„Отсега нататък ще има наистина нова Турция. Ще има стабилност и доверие в нова Турция“, заяви Чавушоглу в Анталия пред група поддръжници на турското управление.
Премиерът заяви, че Турция отваря нова страница в развитието на своята демокрация.
Йълдъръм посочи, че последната дума е на народа и народът е казал "да", информира Ройтерс.
Той добави, че резултатът от референдума е най-добрият отговор за онези, които стоят зад опита за преврат в Турция през юли.
Премиерът изтъкна още, че резултатът е най-добрият отговор и за кюрдските бойци, както и за всички чужди сили, които се отнасят с враждебност към Турция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!