А рестуваният за стрелбата в клуб "Рейна" в Истанбул в новогодишната нощ е подготвял атентат на централния площад Таксим, където хиляди се събират, за да празнуват началото на новата година, съобщиха турски медии.

Още на 3 януари бе разпространено видео на предполагаеми атентатор от площат Таксим - виж горе

Абдулгадир Машарипов, който е заподозрян за атентата, при който бяха убити 39 души, бе заловен при полицейска операция в Истанбул късно в понеделник. Той е роден в Узбекистан и е бил обучаван в Афганистан.

Заловиха жив атентатора от Истанбул, направил самопризнания

Българката в ада в Истанбул: Слушах куршумите около мен

Турските власти го описаха като добре образован и говорещ четири езика.

Машарипов е казал на полицията, че е

трябвало да смени целта на нападението в последната минута,

за да избегне силите за сигурност и че е действал с директни заповеди от "Ислямска държава" в Сирия, пише днес вестник "Хюриет".

"Дойдох на Таксим в навечерието на Нова година, но мерките за сигурност бяха засилени. Не беше възможно да извърша атентат", съобщил задържаният.

"Беше ми дадена инструкция да търся нова цел в района. Стигнах до брега около 10 вечерта с такси", продължава Машарипов, имайки предвид брега на Босфора, където се намира нощния клуб "Реина".

"Реина" изглеждаше подходящ за атака. Не изглеждаше мерките за сигурност да са сериозни", казал още той.

На 1 януари Машарипов застреля охраната на клуба и откри огън срещу празнуващите Нова година с автоматично оръжие. Той хвърлял шокови гранати, за да има възможност да презарежда оръжието си и стрелял и срещу ранените на земята.

Коя е българката, пострадала в новогодишния ад в Истанбул

Снимки от мястото на атентата

"Ислямска държава" пое отговорност за нападението на следващия ден, като посочи, че то е отмъщение за турската военна намеса в Сирия.

Машарипов призна вчера вината си, а неговите отпечатъци съвпадат с намерените на местопрестъплението, съобщи вчера валията на Истанбул Васип Шахин.

При ареста късно в понеделник

у Машарипов бяха намерени близо 200 000 долара,

които обаче не са били възнаграждението му, а е трябвало да бъдат върнати на "Ислямска държава". Това съобщи днес пред телевизия СиЕнЕн-Тюрк вицепремиерът Вейси Кайнак, цитиран от ТАСС.

Машарипов казал, че трябвало да занесе тези пари (197 000 долара) в Ракка. Тоест те не са му били дадени за лични разходи, а за това да бъдат върнати в терористичната организация, каза Кайнак.

По-рано днес министърът на правосъдието на Турция заяви, че

"Ислямска държава" без съмнение е причастна към нападението в "Рейна"

"Всички събрани доказателства показват причастност на членове на ИД с това терористично нападение", каза Бекир Боздаг.

Във връзка с борбата срещу "Ислямска държава" вицепремиерът Вейси Кайнак заяви, че до момента в Турция са били задържани 74 000 души, които искали да се присъединят към "Ислямска държава". "И това е броят на онези, които са били депортирани", уточни той.

В редиците на ИД има хора от 110 страни и то основно от западни държави, каза Кайнак.

Той посочи, че

групировката активно използва съвременни технически средства

От Машарипов са били иззети два дрона, които според разследващите са били използвани за разузнаване и подготовка на нападения.

"Това не са просто банда хулигани, те използват високи технологии и ние трябва да разберем това. Те правят това в Сирия, разузнават с дронове, правели са това и в Истанбул", каза Вейси Кайнак.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ЕС планира изключване на украинци в наборна възраст от временната закрила, Австрия одобри

ЕС планира изключване на украинци в наборна възраст от временната закрила, Австрия одобри

Свят Преди 19 минути

Австрийският министър на вътрешните работи Герхард Карнер приветства решението

Маршрутът през Ормузкия проток край бреговете на Оман се разширява

Маршрутът през Ормузкия проток край бреговете на Оман се разширява

Свят Преди 27 минути

От своя страна, Техеран настоява, че преминаващите кораби трябва да се подчиняват на неговите заповеди, и предупреждава, че ще започне да събира такси за транзитно преминаване

Арестуваните в Несебър взели подкуп, за да пуснат водата на инвеститор

Арестуваните в Несебър взели подкуп, за да пуснат водата на инвеститор

България Преди 1 час

Двамата са били задържани след подаден сигнал от инвеститор на обект в района на село Кошарица. Предстои да бъдат повдигнати обвинения

Американските самолети цистерни на летището в София

Американските военни самолети започнаха да напускат София

България Преди 3 часа

Преди три дни премиерът Румен Радев съобщи, че американските самолети ще напуснат Летище „Васил Левски“ до края на юни

Шефове на ВиК са арестувани при акцията полицията в Несебър

Шефове на ВиК са арестувани при акцията полицията в Несебър

България Преди 3 часа

Двамата държавни служители са били задържани с белязаните пари

Учен откри скрит космически убиец, причинил най-големите измирания на Земята

Учен откри скрит космически убиец, причинил най-големите измирания на Земята

Любопитно Преди 4 часа

Животът на Земята е претърпял множество масови измирания, но винаги се е изправял на крака, отърсвал се е от прахта и е продължавал своя дълъг марш към сложните форми на съществуване

Спешна проверка на АМ „Струма“ след катастрофата край Мало Бучино

Спешна проверка на АМ „Струма“ след катастрофата край Мало Бучино

България Преди 4 часа

Софийската районна прокуратура възложи цялостна проверка на пътя, по който стана катастрофата с камион в района на Мало Бучино, съобщиха от пресцентъра на прокуратурата

Ужасяващата катастрофа на АМ "Тракия" от 24 юни

Анатомия на една предизвестена трагедия: За мантинелите и катастрофите в България

България Преди 4 часа

След ужасяващата катастрофа на АМ „Тракия“, която отне живота намъж и две деца, основният въпрос, който цялото общество си задава днес, е: Защо ограничителната система не успя да спре камиона и да предотврати челния сблъсък?

Непознати ангели: Една майка разказва за доброто без име на Цариградско шосе

Непознати ангели: Една майка разказва за доброто без име на Цариградско шосе

България Преди 5 часа

Една обикновена съботна разходка до Софийската зоологическа градина на 20 юни се превръща в най-големия кошмар за двама родители. В този момент, сред шума на автомобилите и напечения асфалт около тях се спуска стена от човечност

Брутални глоби: Гърция забрани тротинетките за деца под 17 г.

Брутални глоби: Гърция забрани тротинетките за деца под 17 г.

Свят Преди 6 часа

При нарушения на забраната ще бъде налагана глоба от 150 евро. Предвижда се да бъде въведена и задължителна застраховка за хората, които карат такива превозни средства

Важно за родителите: Нова задължителна ваксина за децата в България от 1 юли

Важно за родителите: Нова задължителна ваксина за децата в България от 1 юли

България Преди 6 часа

Задължителна имунизация срещу варицела се предвижда за родените след 1 януари 2025 г. в двудозова схема на прилагане, като първият прием е на 12–15-месечна възраст, а реимунизацията се извършва на четиригодишна възраст

Доналд Тръмп

Тръмп взриви мрежата: Показа „Патриотичен паспорт“ със своя портрет

Свят Преди 7 часа

„Новият паспорт на Съединените щати, който казва: „Добре дошли, но се дръжте прилично!“, написа Доналд Тръмп в съобщение, публикувано в собствената му социална платформа Truth Social

Извънредно положение в щат на САЩ: Най-големият горски пожар погълна ски курорт

Извънредно положение в щат на САЩ: Най-големият горски пожар погълна ски курорт

Свят Преди 7 часа

Националната метеорологична служба на САЩ издаде рядко предупреждение за „особено опасна ситуация“, тъй като сухите и ветровити условия подхранват появата на още пожари в западната част на страната

Военни колони на НАТО влизат в България: Започва голямо учение

Военни колони на НАТО влизат в България: Започва голямо учение

България Преди 7 часа

Периодично придвижване на чуждестранни военнослужещи и специализирана техника по републиканската пътна мрежа на България е планирано от днес до 12 юли. Транзитът е свързан с логистиката и провеждането на международното учение на НАТО „Alliance Wall Exercise“