Н еправителствената организация „Амнести интернешънъл“ обвини турското правителство, че създава „смразяващ климат на страх“ в обществото и ограничава работата на активистите за правата на човека след неуспешния преврат през 2016 г.
Групата за права на човека заяви, че свободата на изразяване и правото на справедлив процес са „потъпкани“ при извънредното положение, въведено пет дни след опита за преврат на 15 юли 2016 г.
Повече от 1300 асоциации и фондации бяха закрити вследствие на предприетите мерки.
Пътят на Турция от република към султанат
"Амнести": Турски войници измъчвани и изнасилени след преврата
Мъчения и страх след опита за преврат срещу Ердоган
Повече от 140 000 служители от публичния сектор са били уволнени или съкратени, включително съдии, преподаватели, прокурори за предполагаемо участие в преврата. Около 50 000 души са били задържани по обвинения в терор.
Шебнем Корур Финканчъ, защитник на човешките права и съдебен лекар, който е заплашен от съдебно преследване заради участието му в кампанията за солидарност с кюрдския вестник „Йозгюр Гюндем“ споделя:
„Имам приготвена малка чанта вкъщи. Всяка сутрин звъня на двама души (за да знаят, че все още съм тук). Подготвен съм за това, което може да ми се случи“.
Миналата седмица парламентът одобри седмото разширение на законите за извънредни ситуации, за което „Амнести“ заяви, че е подкопало „жизнеността на независимото гражданско общество“.
Ердоган наказва и мъртвите предатели
Ердоган обяви извънредно положение в Турция за три месеца
Анкара прекрати Конвенцията за правата на човека
Главната опозиционна Републиканска народна партия организира национален протест срещу разширението, като в Истанбул демонстрантите скандираха: „Права, законност и справедливост“. Анкара настоя, че е изправена пред множество терористични заплахи и че мерките няма да окажат влияние върху обичайния живот на гражданите.
Доклад, озаглавен „Прогонване на бурята: Защита на човешките права в атмосферата на страх в Турция“ описва дейността на организаторите на активистките движения за права и тяхното оскърбление от наказателната система.
„В цялото турско общество се чувства смразяваща атмосфера на страх“,
се казва в доклада. Цитирани са случаи за лица, несправедливо хвърлени в затвора, включително този с обществения активист Осман Кавала, който е зад решетките от октомври.
Обърнато е внимание и на „нелоялните“ ограничения на хомосексуалните, бисексуалните, транссексуалните и интерсексуалните събития в Турция, влезли в сила в столицата Анкара от ноември. „Забраните за тези дейности заплашват съществуването на тези организации са в услуга на преобладаващите хомофобия и трансфобия“, пише „Амнести“.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!