В ърховният съд във венецуелската столица Каракас беше нападнат от хеликоптер.
Срещу сградата беше стреляно с огнестрелно оръжие, а най-малко една граната е хвърлена без да експлоадира.
Във Венецуела са толкова бедни, че продават храна от кофите и умират в гладни бунтове
Къде по света е най-вероятно да ви убият
Инцидентът се случи по време на телевизионно обръщение на президента Николас Мадуро и е пореден епизод от политическата и социална криза в страната.
Пилотът на хеликоптера най-вероятно е полицейският служител Оскар Перес, който преди това е призовал за бунт за срещу управлението на Мадуро в социалната мрежа "Инстаграм".
След атаката срещу върховния съд, хеликоптерът е прелетял и над вътрешното министерство, а според някои свидетелства е бил забелязан и около президентската резиденция в Каракас.
Самият Мадуро определи нападението като терористичен акт, който "можеше да предизвика трагедия с десетки убити и ранени". Той призова и опозицията да заклейми атаката.
Върховният съд се смята за близка до президента институция.
Той често отменя решения на парламента, който от края на 2015г. е под контрола на опозицията. Същевременно във Венецуела продължават протестите срещу Мадуро, при които от началото на годината са загинали над 70 души.
Нападението с хеликоптер доведе до извеждането на бронирани машини на много места в Каракас, както и до нови сблъсъци между протестиращи и полиция пред сградата на парламента.
В обръщението си самият Мадуро обяви, че ако властта му бъде свалена, това може да доведе до гражданска война (виж видеото).
"Каквото не успяхме да постигнем с гласове, ще постигнем с оръжие"
, заяви Николас Мадуро.
Президентът на Венецуела продължава да обвинява САЩ, които, според него, предизвикват вътрешното напрежение в страната му.
Мадуро наследи на поста покойния Уго Чавес, чийто заместник беше преди това. От избирането на Чавес през 1998г. страната се управлява на социалистически принцип, като много производства са национализирани.
Спадът в цените на петрола, основна износна суровина на Венецуела, доведе до икономическа и социална криза, чийто последствия продължават и досега.
Опозицията на Мадуро настоява за нови президентски избори и пропазарни реформи. Президентът от своя страна свика Конституционна асамблея, която може да променя основния закон и надхвърля правомощията на парламента.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!