К ризата във Венецуела е толкова сериозна, че властите вече броят жертвите на гладните бунтове.
Принудени от липсата на продукти и ниски заплати хората ровят в кофите и продават това, което изваждат.
Само преди дни венецуелки пробиха границата, за да могат да си купят продукти от първа необходимост в съседна Колумбия, до каквито нямат достъп в родните им места.
Във видеото гладни разбиват пекарна и я разграбват.
Икономиката на Венецуела се срина с падането на цената на суровия петрол, на който страната основно разчита, а централизираната икономика не смогва да се бори с недостига на всичко, което необходимо за живота на хората. В последните месеци положението се влоши още повече заради инфлацията и девалвацията на местната валута. През последните две години гражданите се редяха на опашки в магазините, за да си купят храна с купони на субсидирани цени.
"Lessons From a Broken Land"—Venezuela's becoming a failed state. What comes next? https://t.co/PXvucAQBqs pic.twitter.com/3RA3buKjF0
— theTrumpet.com (@theTrumpet_com) July 7, 2016
Всичко това е и на фона на политическа криза.
Правителството във Венецуела обмисля да поиска от Върховния съд да разпусне конгреса в страната, контролиран от опонентите на президента Николас Мадуро, които се опитват да го отстранят от власт. Това е поредната маневра в политическия конфликт в страната, която се бори с една от най-тежките си продоволствени кризи.
Опозицията обвинява Мадуро за дълбоката икономическа криза, която предизвика
недостиг на хранителни продукти и пик на кражбите в страната.
Maduro: National Assembly will be recovered for the people https://t.co/Xat0mRBX36
— OBE LARA© (@OBE_LARA) July 7, 2016
Тя предприе стъпки за отстраняването на държавния глава откакто пое контрол върху националната асамблея през януари. Мадуро от своя страна отговаря чрез Върховния съд, който според негови критици той контролира.
Една от последните жертви на безредиците и плячкосването на магазини
във Венецуела е непълнолетен младеж, починал от раните си в болница във венецуелския град Лагуниляс.
#Venezuela 500 women push past border controls into #Colombia to buy food as rage mounts https://t.co/DX7quRHWOm
— Christina Hoag (@ChristinaHoag) July 7, 2016
При предишните кървави гладни бунтове, които бяха в град Куман, хората разграбиха 80 търговски обекта и имаше двама убити. Местният губернатор съобщи, че са били задържани 400 души.
Инфлацията в страната е изключително висока.
Причина за кризата са понижаването на цената на нефта, на който се крепи венецуелската икономика, и дългата суша, заради която ВЕЦ не работят в пълен обем.
Изпитващи остър недостиг на основни стоки, венецуелците по неволя се върнаха към натуралната размяна. Предлага се всичко налично, но чрез технологиите на 21 век – във Фейсбук, Инстаграм или WhatsApp.
С изчезването на храни и елементарни тоалетни принадлежности,
търговията по смартфоните помага на хората да оцеляват като се включват в онлайн бартер групи.
So much for using oil $ to redistribute the wealth: Venezuela's Economic Implosion Exacerbates Inequality https://t.co/nMLcAdLV1d
— Christopher Sabatini (@ChrisSabatini) July 7, 2016
„Имам памперси. Разменям ги за килограм паста”, гласи съобщение във WhatsApp.
Многобройни групи трескаво обменят информация за всевъзможни стоки. За да няма измами, купуващият и предлагащият първо си разменят снимки, за да се идентифицират, после се срещат на обществено място, за да си разменят стоките.
„Имам само брашно. Давам го срещу влажни кърпички”, обявява потребител.
Учителката Плайа Алварес разказва, че сега венецуелците са принудени да си говорят единствено за това как да си набавят храна, тоалетни принадлежности и лекарства.
Успоредно се разширява и черният пазар на храни.
Търговци се снабдяват нелегално с храна и я препродават на високи цени – практика, която онлайн групите не прилагат.
ICYMI - Our chief #Venezuela analyst, @raulegallegos, weighs in on the nation's economic crisis in @qz https://t.co/SbtOSkmRyu
— Control Risks (@Control_Risks) July 7, 2016
Особено популярна е размяната на кулинарни рецепти, които не включват иначе задължителни компоненти като брашно, яйца, масло.
Минималната заплата във Венецуела е 35 000 боливара – около 60 долара по официален курс или 35 долара на черно.
Пакет брашно на черно струва 2000 боливара.
Президентът Николас Мадуро твърди, че за кризата е виновна „икономическата война”. Той обвинява търговците, че трупат стоки, но не ги продават, за да провокират безредици и да предизвикат падане на правителството.
По-рано венецуелските власти решиха да закупят няколко хиляди тона основни храни, които ще бъдат разпределяни сред нуждаещите се от обществени съвети, за да предотвратят нови бунтове.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!