А мериканските власти разследват опит на Турция да подкупи съветник на Доналд Тръмп с 15 милиона долара, за да бъде екстрадиран от САЩ проповедника Фетхуллах Гюлен.
Специалният прокурор Робърт Мълър разследва среща между високопоставен държавен представител и бившия помощник на Тръмп Майкъл Флин. Срещата се е състояла в Ню Йорк, няколко седмици след президентските избори в САЩ миналия ноември, гласи информация от източници на „Уолстрийт джърнъл” и Ен Би Си.
Пътят на Турция от република към султанат
Скандал между САЩ и Турция, спряха визите
Разследват се твърденията, че на Флин и сина му Майкъл Флин-младши са били предложени 15 милиона долара, за да осигурят депортирането на Гюлен след като Тръмп влезе в Овалния кабинет.
Турските власти смятат, че проповедника и организирано от него движение стоят зад опита за преврат на държавния глава Реджеп Ердоган през 2016.
Флин обаче едва ли е имал възможност да задейства предполагаемата поръчка. Той беше отстранен от поста си на президентски съветник по националната сигурност само 3 седмици след встъпването в длъжност на Тръмп заради предполагаеми връзки с Русия.
Именно Мълър оглавява разследването на възможна намеса на Кремъл в президентските избори в САЩ. Американските медии обаче уточняват, че правомощията му са широки и при задълбаването в дейността на Флин явно е изскочил и турският сценарий.
Според изданията срещата се е състояла през декември 2016 в популярно заведение в Ню Йорк.
Muller looking into Flynn snatch & grab Gulen idea 1st reported by @WSJ. @JamesVGrimaldi @shaneharris @aviswanatha https://t.co/ifEpfXsh5Z
— Dion Nissenbaum (@DionNissenbaum) November 10, 2017
Обсъждани са били различни варианти как срещу 15 милиона долара Флин и сина му да осигурят изпращането на Гюлен в Турция. Един от тях е бил с частен самолет проповедникът да бъде изпратен на турския затворнически остров Имралъ. Там доживотна присъда излежава и Абдула Йоджалан – лидерът на Кюрдската работническа партия.
Адвокатите, които защитават Флин, определиха твърденията като „абсурдни” и „субективни”.
"Всички твърдения, че Турция може да се насочи към други пътища, различни от върховенството на закона, за екстрадицията на Гюлен, са напълно неверни, нелепи и безпочвени", присъединиха се от посолството на САЩ в Турция.
Същевременно американските медии твърдят, че освен екстрадирането на Гюлен, от Флин е била поискана помощ и с освобождаването на Реза Зараб. Бизнесменът с турско-ирански произход, близък до Ердоган, миналата година беше арестуван в Маями по обвинения, че е помагал на ирански компании да заобикалят действащите икономически санкции върху ислямската република.
📢 #USA #TURKEY
— KRTpro News (@KRTpro_News) November 7, 2017
US, Turkey resume limited mutual visa services https://t.co/m0k0fQhuRi#KRTpro #Visas
Той е в ареста без право на гаранция и го грозят 30 години затвор.
Няма обаче никаква информация за направени плащания към Флин, нито до какъв етап е стигнал евентуално задействан план по екстрадицията и освобождаването.
"Това, че (Гюлен) все още намира убежище в САЩ, предизвиква дълбоко безпокойство и изумление сред турското общество", не пропускат да отбележат от турското посолство в САЩ.
Информацията за възможният план за екстрадирането на Гюлен идва малко след най-сериозният дипломатически скандал в историята на отношенията между САЩ и Турция. Причина за него бяха арестите на служители на американските дипломатически мисии, обвинени за връзки с Гюлен. Поради тази причина миналия месец се стигна до временно прекратяване на издаването на визи за САЩ за турски граждани.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!