Н ачалникът на американското разузнаване Джеймс Клапър и шефът на Агенцията за национална сигурност адмирал Майкъл Роджърс потвърдиха пред сенатската Комисия за въоръжените сили обвиненията, заради които Белият дом наложи санкции на Русия и експулсира 35 руски дипломати, съобщи Франс прес.

Американското разузнаване смята, че Москва се е намесила в изборния процес, за да помогне на кандидата на Републиканската партия Доналд Тръмп да спечели срещу опонентката си от Демократическата партия Хилари Клинтън.

"Ние смятаме, че само най-високопоставените руски държавници са могли да позволят кражбите и публикуването на данни, свързани с американските избори", се казва в писмените им показания пред Сената.

От София до Москва, как Русия набира хакери за кибервойна

Хакерски скандал се разрази между САЩ и Русия

Но Русия не се е задоволила само с хакването на компютрите на Демократическата партия и разпространението на нейните имейли, смята Клапър. Тя е провела

"многостранна кампания" за намеса в президентските избори,

която включва "класическа пропаганда, дезинформация и фалшиви новини", каза той на изслушването си пред сенаторите.

"Руснаците имат дълга история на вмешателства в избори - техни и на други народи", но "не мисля, че някога сме виждали по-агресивна и директна кампания по вмешателство в нашия изборен процес, както в този случай", каза Клапър. По думите му целта на руснаците е била подкопаване на доверието в институциите и влияние върху общественото мнение не само в САЩ, а също така в Европа и Евразия.

"И как така и защо те са толкова сигурни за хакерство, като дори не са поискали проверка на сървърите? Какво става?", написа Доналд Тръмп в Туитър:

Президентът Барак Обама е получил днес доклад за руската намеса и за други чуждестранни вмешателства в американските избори, каза Клапър и допълни, че Русия представлява все по-голяма заплаха за правителствените, военните, дипломатическите и търговските дейности на САЩ.

Клапър каза, че следващата седмица депутатите ще бъдат информирани за заключенията от доклада за руските хакерски атаки, а малко след това ще бъде публикувана негова некласифицирана версия. По думите му кибератаките не са повлияли върху преброяването на гласовете, подадени на изборите на 8 ноември.

Изсушването пред сенатската комисия
Изсушването пред сенатската комисия Източник: ЕПА/БГНЕС

На въпрос на председателя на Комисията за въоръжените сили Джон Маккейн дали руските действия представляват акт на война, Клапър отвърна, че това е изцяло политически термин, който разузнаването не бива да използва.

Маккейн заяви, че "всеки американец трябва да бъде разтревожен" от руското вмешателство, което определи като "безпрецедентна атака срещу нашата демокрация".

Днес се очаква директорите на ЦРУ, ФБР и Клапър ще се срещнат с избраника за президент Доналд Тръмп, за да го запознаят с хода на разследването. Тръмп нееднократно постави под съмнение заключенията на разузнаването.

Москва отхвърля обвиненията, че е опитала да повлияе върху изхода на изборите в САЩ и твърди, че санкциите на Обама са опит да се нанесе удар върху руско-американските отношения. Президентът Владимир Путин обаче каза, че няма да отвръща на тази атака и вместо това ще изчака да види какъв ще е новият подход на САЩ, когато Тръмп встъпи в длъжност на 20 януари.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Снимката е илюстративна

Капанът на „невидимия труд“: Защо жените са на ръба на силите си

Любопитно Преди 10 минути

Какво казва науката за емоционалното прегаряне при жените, кои фактори имат най-голямо влияние върху изтощението и как да се поддържа баланс между различните роли, без да се навреди на психичното здраве

Украйна отмени препоръката към гражданите да не пътуват до Унгария

Украйна отмени препоръката към гражданите да не пътуват до Унгария

Свят Преди 48 минути

Това се случи часове след победата на Петер Мадяр

Гюров пред Politico: Изборите в България не са за продан

Гюров пред Politico: Изборите в България не са за продан

България Преди 2 часа

Служебният премиер даде интервю пред изданието

<p>МВР разби схема за купуване на гласове в Плевенско</p>

4115 евро и тетрадки с имена: Трима арестувани при акция срещу купения вот в Плевенско

България Преди 2 часа

Това съобщи и.д. главен секретар на МВР главен комисар Георги Кандев

Вярващи от цялата страна поеха на шествие с чудотворната икона от Бачковския манастир

Вярващи от цялата страна поеха на шествие с чудотворната икона от Бачковския манастир

България Преди 3 часа

Според преданието тя е била намерена в скална ниша преди четири века

Земетресение край турския град Анталия

Земетресение край турския град Анталия

Свят Преди 3 часа

Трусът е отчетен в 8:48 ч. местно време, като епицентърът му се намира в морето, в близост до крайбрежния град Демре

Ожесточени боеве в южен ливански град, смятан за бастион на „Хизбула“

Ожесточени боеве в южен ливански град, смятан за бастион на „Хизбула“

Свят Преди 3 часа

Ливанското шиитско движение заяви, че е обстрелвало израелски войници в района с ракети.

Военен дрон с боеприпаси беше открит на плаж в Синеморец

Военен дрон с боеприпаси беше открит на плаж в Синеморец

България Преди 4 часа

По случая незабавно е задействан специализиран екип от Военноморските сили на България

<p>Дербито между ЦСКА и &quot;Левски&quot;: МВР с предупреждение към феновете</p>

Засилени мерки за дербито между ЦСКА и "Левски" в София: МВР с предупреждение към феновете

България Преди 5 часа

Футболната среща е от 16:00 ч. на Националния стадион „Васил Левски“

Започва Светлата седмица

Започва Светлата седмица

Любопитно Преди 6 часа

Светли понеделник e, почитаме и паметта на свещеномъченик Артемон Лаодикийски

,

Великденски прически, които ще издържат на дъжд и вятър: 3 идеи, от които всички печелят

Любопитно Преди 6 часа

Не позволявайте на времето и други обстоятелства да развалят визията ви за почивка

8 плашещи истории, които лекарите от спешното отделение чуват непрекъснато

8 плашещи истории, които лекарите от спешното отделение чуват непрекъснато

Свят Преди 6 часа

Много от ситуациите, с които лекарите от спешното отделение се сблъскват, по думите им, не са случайни

Очаква ни слънчев понеделник с температури до 18 градуса

Очаква ни слънчев понеделник с температури до 18 градуса

България Преди 7 часа

На изолирани места в крайните югозападни райони ще превали слабо