П ървите 100 дни от управлението на американския президент Доналд Тръмп със сигурност бяха шумен период.
Милиардерът се впусна да изпълнява някои от предизборните си обещания, а в следващия момент наруши много други от тях, предимно във външнополитически план.
Напрегната нощ между САЩ и Русия след ударите по Сирия
Над 160 ИТ компании заведоха дело срещу Тръмп
Докато някои действия на новата американска администрация пряко засягат целия свят, то други минават по-незабелязано. Политическият курс в САЩ обаче рано или късно води до всеобхватни тенденции.
Ето 5 значими решения на Тръмп, които е възможно да сте пропуснали.
Trump just signed a law that allows extreme hunting practices on Alaska's wildlife refuges. Here's the context. https://t.co/5vyOWZPSwP
— NRDC (@NRDC) April 13, 2017
1. По-свободна стрелба по животни
От началото на този месец в щата Аляска вече е позволен лова на мечки, които спят зимен сън, както и отстрелването на вълци от хеликоптери.
Новият американски президент твърди, че отпадането на тези регулации, наложени от администрацията на Обама, е елиминиране на прекалената федерална намеса в някои сфери.
Природозащитниците са против нехуманното и безконтролно убиване на животни, но въпросът има и друга страна.
Властите в Аляска настояваха ловният режим да бъде либерализиран от много време насам. Според тях, това ще доведе до контрол върху популацията на вълците и увеличаване на броя на други видове като лосовете и северноамериканските елени.
Donald Trump is a gun-friendly president, but it's part of an anti-regulation worldview https://t.co/nm3TMs6I5H
— Salon (@Salon) April 14, 2017
2. Душевно болни могат по-лесно да си купят оръжие
Тръмп отмени и една от мерките на Обама, въведени с цел по-голям контрол върху оръжията. Предишният президент прибягна до нея след случая "Санди Хук" и други масови престрелки в САЩ.
На 14 декември 2012г. душевно нестабилния Адам Ланза откри стрелба и уби 20 души, сред които много деца, в началното училище "Санди Хук" в град Нютаун, щата Кънектикът.
Мерките на Обама предвиждаха при продажбата на оръжия да се осъществява проверка в национална база данни, която да включва информация за душевно болни хора.
Доналд Тръмп обаче отмени ограниченията, които според него противоречат на Втората поправка в американската конституция. Тя гарантира на всеки американски гражданин правото на огнестрелно оръжие.
Всяка година в САЩ над 10 000 човека умират при различни видове престрелки.
Congress passed & Trump sighed a bill to dump coal sludge in our rivers & streams used for drinking water. This evil is what GOP stands for! pic.twitter.com/Mg1wlGIqEe
— Robin Hood (@RobinH2222) April 6, 2017
3. Минните компании няма да се притесняват къде изхвърлят отпадъците си
Беше отменена и наредба за защита на водните басейни, която не позволяваше отпадъци на въглищната индустрия да попадат в речни потоци.
Според републиканския президент и подкрепящото го мнозинство в Конгреса и Сената, реките в САЩ са достатъчно защитени и без регулациите, които пречат на минната индустрия.
Критиците на Тръмп смятат, че сега за добивните компании е по-лесно да изхвърлят боклука си в потоците.
Както и мярката за достъпа на душевно болни до оръжие, ограниченията за минната индустрия бяха въведени в последните месеци от управлението на Обама. Те целяха защита на "6000 мили потоци и 52 000 акра гора".
От добивния бранш обаче се оплакаха, че съобразяването с мерките ще струва скъпо на компаниите и финансовите им загуби ще наложат съкращаване на персонала.
Oil and gas companies donated millions to Trump’s inauguration https://t.co/BBo5sVn4lN pic.twitter.com/vaTojYKxDZ
— The Hill (@thehill) April 20, 2017
4. Енергийните концерни вече не са длъжни да декларират средствата, които плащат на чужди правителства
Друга регулация, въведена от Обама, имаше за цел прозрачност на плащанията, които петролни, минни и газови американски компании правят към правителства в страни от развиващия се свят.
Причината беше, че сделките им често могат да доведат до екологични заплахи и повишаване на неравенствата в тези страни.
Според Тръмп, това е още една регулация, която води до загуба на работни места за американците.
За свой държавен секретар той назначи Рекс Тилърсън, който до този момент управляваше петролната корпорация "Exxon".
Тилърсън е изявена част от петролното лоби, според което регулациите дават предимство на конкурентите на американските компании.
Днес стана ясно, че енергийните компании са дарили милиони за предизборната кампания на новия американски президент.
The repeal means that ISP's can now sell customer usage data without their consent. #SocialEvidence https://t.co/ozdI0Wyldl
— Social Evidence LLC (@Social_Evidence) April 18, 2017
5. Интернет доставчиците спокойно ще продават информацията какво потребителите им правят в Мрежата
Миналия октомври американската Федерална комисия по комуникациите въведе ограничение, което трябваше да влезе в сила през тази.
То гласеше, че интернет провайдърите не могат да продават на трети страни информация за това какви адреси посещават клиентите им.
Според администрацията на Тръмп, това е поредната излишна правителствена регулация, възпрепятстваща иновациите и бизнес свободата. Тя давала предимство на уебкомпании като "Google", които съвсем спокойно могат да следят какво правят потребителите им и да продават информацията.
Новият американски президент елиминира това неравноправие между бизнесите и отмени бъдещото правило.
Привърженици на ограниченията смятат, че информацията за действията ни онлайн е все по-малко неприкосновена, а средствата за наблюдението на поведението на всеки човек стават все повече.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!