П очти всеки от нас се е сблъсквал с хора, които лесно палят като кибрит и могат без причина да станат агресивни.
Наскоро учените откриха как да предизвикват такова поведение при мишките, но не с кибрит, а с лазери.
Във видеото горе вижте колко са умни мишките
Учени са успели да разберат какво отключва инстинктите за убиване при мишките,
това става ясно от публикувания този месец доклад, Екипът от изследователи на Университета Йейл е изолирал частта от мозъка на мишките, отговорна за ловуването сред хищниците и я е изследвал.
В нея се намира амигдалата (набор от ядра в мозъка, разположени в тясно сътрудничество помежду си), която контролира вземането на решения и регулирането на емоции, предизвикани от гледки, усещания, миризми. Тя може да накара мишките да преследват плячката си и да я убият.
Чрез метода на оптогенетиката,
позволяващ на учените с невероятна точност да контролират мозъчните функции, те изменили невроните в тази част на мишия мозък така, че дори при най-малката стимулация те да предизвикат „огън“ и да доведат до непосредствено действие.
По време на експериментите, когато учените включели лазер, мишките започвали да хапят и изяждат всичко, което им се изпречи на пътя, а щом лазерите били спрени, се връщали към нормалното си поведение.
Вижте 13 любопитни факта за животните, които не сте чували досега, в нашата галерия
„Когато включим лазера, те скачат върху някой предмет, сграбчват го здраво и го хапят, сякаш искат да го убият“, казва Айвън де Араухо, водещият изследването професор по психиатрия към Йейлския университет.
Проучването е с цел да се разберат хранителните навици на животните,
а не просто да се създават "мишки убийци". „Те не могат да реагират по друг начин, освен да изядат това, което им хвърляме. Този факт ме кара да се замисля колко естествено е поведението им всъщност“, допълва де Араухо.
В крайна сметка предположението на учените, че частта от мозъка, в която е амигдалата, е отговорна за ловуването и храненето, се оказва правилно според това проучване. Разглеждайки я от още по-близо, те успяват да отговорят и на въпроса, кои неврони са отговорни за преследване на плячката и кои за убиването й.
Вижте снимки на най-странните животни на Земята в нашата галерия
Също така откриват и че ако наранят някои от тези неврони, например, ако надраскат отговорните за убиването, мишката ще преследва плячката си, но няма да я убие. Аналогично и с другата група.
Switching on the Predatory Kill Instinct in Mice https://t.co/UwFAtUE6Lh #neuroscience #science
— Neuroscience News (@NeuroscienceNew) 12 януари 2017 г.
Професор Араухо споделя още, че при включен лазер мишките не се атакуват едни други, а нивото на агресията им зависи от това колко са гладни. Затова докато има какво да ядат, няма място за притеснение от инвазия на мишки убийци в близкото бъдеще.
Занапред учените са планирали да изследват амигдалата още, за да разберат какво ниво на дразнене трябва да достигне, за да отприщи хищническите инстинкти в животното и по какъв начин ги координира.
Вижте още:
Как се справят военните с многобройните плъхове през Първата световна война
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!