В екове наред историци, критици и наблюдатели спорят дали жената от известното произведение на Леонардо да Винчи е щастлива, или тъжна.
"Мона Лиза" е едно от най-известните произведения на изкуството. Някои виждат жената на картината усмихната, а според други тя се мръщи.
Откриха най-ранното копие на “Мона Лиза”
Как преди 100 години бе открадната Мона Лиза
Учени смятат, че са открили отговор на въпроса.
Екип от немски изследователи от Института по психология и психическо здраве във Фрайбург, Германия, публикуваха своя доклад по темата в научното списание "Scientific Reports".
Мона Лиза всъщност се усмихва,
до това заключение достигат учените. Изследването се състои от два експеримента, осъществени върху хора, които наблюдават картината.
So Is 'Mona Lisa' Smiling? A New Study Says Yes - Smithsonian https://t.co/pSHUv301Mw
— Katie Couric (@katiecouric) 18 март 2017 г.
В първия експеримент на наблюдателите са представени осем различни варианта на "Мона Лиза",
в които лицето й е леко променено, за да бъде малко по-усмихната или по-намръщена, а сред тях е поставен и оригиналът.
Тези картини са представени на участниците в изследването над 30 пъти, всеки от които е трябвало да отбележат дали на показаната картина жената се усмихва или се мръщи.
„Бяхме доста изненадани да разберем, че за оригинала в почти всички случаи от изследването е отбелязано, че Мона Лиза се усмихва. Това поставя мнението на повечето арт историци под въпрос“, казва Юрген Корнмайер, ученият начело на екипа на изследването.
Оригиналната картина е определена като щастлива в 97 процента от случаите, пише „Дейли мейл“.
Френски учен: „Мона Лиза“ е друга жена
Тайната на Мона Лиза: била феминистка
Вторият експеримент е подобен на първия
Осъществява се по същия метод само че този път всички останали версии, различни от оригинала, са направени малко по-тъжни.
В тази част от експеримента повече хора виждат Мона Лиза като тъжна.
„Резултатите показват, че нашите възприятия дали нещо е тъжно, или весело не са константни и зависят от обстановката“, обяснява Корнмайер.
Хората се влияят от средата, в която са поставени, и настроението им се напасва на всеобщата нагласа. Това означава, че до някаква степен начинът, по който всеки вижда картината, зависи от емоционалното му състояние и обстановката.
Оказва се, че хората много по-лесно идентифицират щастливите картини,
отколкото тъжните. „Може би хората по природа предпочитат щастието“, казва Корнмайер.
А що се отнася до произведението на изкуството, Корнмайер смята, че може и да има някакви нотки на тъга в картината, но със сигурност не може да се спори дали тя е щастлива или нещастна.
„Джокондата“ с право е определяна от мнозина като символ на загадката на емоциите.
Вижте още:
Изпратиха "Мона Лиза" на Луната
Леонардо нарисувал гола Мона Лиза
Във видеото вижте повече за живота на Леонардо да Винчи:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!