А рхеолози откриха ново ранно пещерно изкуство и пещерни бижута на индонезийския остров Сулавеси, намиращ се в биогеографския район Уоласеа.
Предишни проучвания показват, че хората са достигнали до Уоласеа едва преди 47 000 години.
Археолози откриха игла на 50 000 години
Защо зъбите на пещерния човек са по-здрави от нашите
Водейки началото си от Ледниковата епоха, откритите украшения и скални рисунки са на между 22 000 и 30 000 години.
Те са явен пример за това, как културата се променя по света,
това твърди екипът от археолози, чийто доклад за откритието беше публикуван в бюлетина на Националната академия на науките на САЩ.
Откритието напълно променя досегашните възгледи, че примитивните ловуващи предшественици на съвременния човек от Югоизточна Азия са били културно бедни.
Връзката между човека, маймуната и Шерлок Холмс
Сред намерените уникални орнаменти са мъниста във формата на диск от зъб на бабирус и медальон от кост на мечи кускус – уникални за района и сравнително нови обитатели на фауната му.
„Ранните жители на Сулавеси са оформяли бижутата си от материали от местни животни. Това води до предположението, че съвременният човек е интегрирал фауната и другите ресурси в своя символичен свят, докато е колонизирал уникалните на биоразнообразие региони на югоизток от Евразия“, твърдят учените в доклада си.
Between 26,000 to 22,000 years ago in #IceAge Indonesia, humans were making jewelry and art https://t.co/XanfzpuLX0 #IceAgeArt pic.twitter.com/R4jL8sG9iq
— The Ice Age (@Jamie_Woodward_) 3 април 2017 г.
Открити са още каменни инструменти, гравирани с кръстове, листа и други геометрични форми, чието значение е неясно.
„Орнаментите от костите и зъбите на два от най-характерните вида за Сулавеси – бабируса и мечия кускус, както и предишни открития на картина на бабирус, датираща от преди 35 400 г., показват, че хората са се сблъскали с изключително нови видове. Това може да е свидетелство, че целия възглед за света на тези хора се е променил, за да включат нови екзотични видове в него“, казва Адам Брум, ко-водещ екипа на изследването.
Учени откриха ДНК на непозната досега група човекоподобни
Друга следа за символична култура е пещерното изкуство
Намерени са инструменти, изцапани с охра, жълтеникави картини и куха кост, която може би е била използвана като въздушна четка за създаване на цветни картини.
Учените смятат, че може би елементи от комплексната духовна връзка между човека и животните, които са характерни за коренните населения, може би всъщност предхождат колонизацията на Австралия.
Кои са истинските "хобити" и хората ли са виновни за изчезването им
„Хората дълго са се чудили какъв е бил културният живот на хората, обитавали земите на север от Австралия преди 50 000 години – част от голямото преселение на видове от Африка“, казва Адам Брум.
Това духовно израстване може би подтиква праисторическите хора да тръгнат надолу от острова и да се заселят в Австралия.
Evocative cave art in Indonesia: https://t.co/3QCDca5h9i #Indonesia #caveart
— dianebrandon (@dianebrandonVib) 4 април 2017 г.
Новооткритите рисунки и бижута са на същите години като другите, открити по-рано в околността. Засега остава неясно дали обитателите на Сулавеси са използвали орнаментите, за да се окичват с тях, или пък не и дали изкуството им се е простирало извън пещерите.
Във видеото вижте най-великите археологически открития:
Вижте още:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!