В Денисовата пещера в Русия археолози откриха най-старата известна игла, която е на 50 000 години. Пещерата се намира в планината Алтай в Сибир. За това значимо откритие съобщават от „Дейли мейл“.
Иглата е изработена от птича кост и е дълга 7,6 см. Използвана е от представители на отдавна изчезнал човешки вид, обитавал пещерата.
Пещерата е използвана от хомо сапиенс, неандерталци и денисовци и е най-малко на 288 000 години.
Откритието показва, че денисовците са били по-развити, отколкото са смятали специалистите досега. Денисовците са сроден вид на неандерталците, живели по същото време. Двата вида са се разделили от общия си предшественик преди около 200 000 години.
Denisova needle reported to be 50,000 years old, which would be oldest in world https://t.co/2dfz7KIg7Z #archaeology pic.twitter.com/Wi51YE8gUa
— Alexi Baker (@AlexiBaker) August 23, 2016
Денисовата игла е едно от най-старите известни човешки сечива
Предшества с 3000 години иглата, открита в пещерата "Поток" в Словения. Най-ранните игли са използвани за изработване на торби и риболовни мрежи, както и за пришиване на кожи за дрехи.
World's oldest needle found in Siberian cave that stitches together human history https://t.co/rCXw1vM8Dr pic.twitter.com/Iqwtumz0Gr
— The Siberian Times (@siberian_times) August 23, 2016
Ръководителят на разкопките Максим Козликин разказва, че откритието е направено при летните разкопки в Денисовата пещера, а иглата е най-дългата, откривана там. Намираните досега там игли са от по-новите археологически пластове и са сравнително по-нови.
През 2008 г. сибирски археолози откриват кост от пръст на млада жена,
която се смята, че е живяла преди около 41 000 години. Анализите показват, че тя попада в групата на денисовците. Същата година е открита и гривна на 40 000 години, изработена от денисовци. В Денисовата пещера са намирани още мъниста от кости и от минерала хлорит.
Във видеото горе може да видите кои са най-великите археологически находки по света.
Вижте още:
Археолози откриха една от най-големите гробници на маите
Откриха Северната порта на скалния град Перперикон
Откриха най-старото обработено злато край Пазарджик
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!