Р онда е един от най-забележителните градове на Андалусия. Тук е арената Плаза де Торос - най-старата и една от най-престижните арени за корида в Испания.
За големите и известни матадори е чест да бъдат поканени да торират в Ронда. Ронда е родно място на бикоборството и именно тук се намира най-старата в Испания арена за бикоборство (Пласа де Торос де ла Реал Маестранса), построена през 1784 г.!
Именно на тази арена торира Педро Ромеро - основател на модерното бикоборството и най-известната личнист, родена в този град. Твърди се, че по време на своята кариера, той е убил 5600 бика.
Именно той е първият, който по време на борбата слиза от коня си и започва да се бори с бика.
Интересното е, че арената в Ронда е не само най-старата в Испания, но също така и най-голямата в диаметър - 66 метра! Освен това, тя е единствената арена с каменни бариери.
И дори няма значение, дали сте фен на бикоборството или негов яростен противник. Тук се изтриват стереотипите и човек започва да разбира културната дълбочина на традициите и начина на живот на много поколения истински андалусци.
Музео Таурино е музея на бикоборството и бикоборците, където е изложено всичко, свързано с тази наистина мистична традиция - включително първите плакати за коридаата, проведена тук при откриването на арената през 1785 г.
Тук е представена цяла изложба на старинно стрелково оръжие.
Коридата или Бикоборството е един от неизменните компоненти на културата и една от най-важните части на културното наследство на Испания.
Не е известно точно кога е възникнала коридата. Въпреки това, има предположения, че тя произхожда от бронзовата ера, когато маврите, които са считали бика за свещено животно, са населявали Пиренейския полуостров. В началото убиването на бика е ритуално жертвоприношение за плодородие.
През Средновековието коридата е неизменен атрибут на сватбената процесия. Младоженецът, който иска да покаже своята смелост и истинските си чувства на булката, трябвало да се пребори с бик.
През 15 век бикоборството вече е твърдо установен в испанската култура и обичаи, като става задължителен съпровод на националните празници. В онези времена коридата е преди всичко, развлечение за аристократите и тореадор е изглежда като благороден рицар на кон. Въпреки че бикоборството, е било под заплаха от изчезване, привързаността на испанските монарси към коридата я спасява от такава съдба.
През миналия век коридата придобива още по-голяма слава и всеобща симпатия, но в същото време и много врагове. Такова зрелище предизвиква невероятни емоции, но не всичко в нея може да ви хареса. Защитниците на животните се противопоставят на бикоборството, но испанските монарси винаги го защитават.
В коридата Бикът е в центъра на вниманието и е нейният най-важен елемент. Въпреки че на практика (с малки изключения) несъмнено той няма оцелее в тази борба, бикът трябва да се появи в целия си блясък. Биковете за корида се отглеждат в специални ферми.
Тяхната възраст трябва да е между 4 и 6 години, а теглото - не повече от 450 кг. Съществуват случаи, когато бикът печели - по-скоро бива пощаден. Тогава той остава жив и продължава да се размножава.
Първоначално коридата се е провеждала на големи правоъгълни площади, а едва по-късно на кръгла арена. Една част от арената, където пада слънчевата светлина, се нарича "Сол" ("слънце" на испански), а другата, която е в сянка се нарича "Сомбра" (на испански "сянка").
Какво ще ни разкажат „Без багаж“ за Коридата?
Гледайте новия епизод от поредицата, тази неделя, от 13 ч. по DIEMA
Всички минали епизоди можете да гледате тук
Вижте още по темата:
Циганите са бащите на Фламенко
Андалусия - най-веселата част от Испания
В дома на творбите на Пабло Пикасо и Салвадор Дали
Подводният свят край Малдивските рифове
Припомнете си последното приключение на "Без багаж" във видеото:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!