Х иляди рисунки на изчезнала цивилизация, открити на остров Мона в Карибско море, хвърлят светлина върху една отдавна изгубена култура.
Смесици от лица, хибриди между хора и животни и сложни геометрични фигури по стените на пещерите в острова разкриват детайли около вярата и начина на живот на коренното население.
Във видеото горе разберете за няколко интересни пещери с праисторически рисунки
Мона е необитаем варовиков остров
с площ 57 кв. км, който се намира на запад от Пуерто Рико.
През VII и XI век, на острова започват да се заселват представители на индианското племе Аравак, основатели на културата Таино, и около 1000 г. от н.е. тази култура става доминираща на острова чак до пристигането на Колумб през 1493 г.
ВИЖТЕ СНИМКИ НА ПЕЩЕРНИТЕ РИСУНКИ НА ОСТРОВ МОНА В ГАЛЕРИЯТА
Обитателите на острова буквално са оставили своята следа по стените на пещерите, рисувайки и дълбаейки картини по варовика.
Доброто състояние на пещерните рисунки обърква археолозите
и първоначално те ги приемат за доста по-нови, отколкото всъщност са. Това кара екип от учени към Университета Лестър да влязат по-навътре в около 70 пещери на остров Мона, за да открият впечатляващото изкуство, което са оставили от изчезналата цивилизация.
Важно е да се отбележи, че рисунките датират от вековете преди контакта с европейците, защото това означава, че по тези земи хората вече също са имали свои техники за стенописи.
Повечето рисунки са върху по-долен слой от варовика,
до който хората са достигали като с пръсти или с инструменти са сваляли по-тъмната повърхност на скалата. Доста от рисунките са издълбани в скалата, а по-малко са рисунки с бои, направени от различни естествени пигменти.
Праисторическа живопис в карстови пещери
Оказва се, че рисуваните картини са създавани на етапи. Някои от тях са дорисувани с времето, други са повтаряни, за да не избледняват.
Пещерите са от голяма значение културата Таино
и нейната религия и митология. Странните геометрични фигури и хибридните рисунки ни разкриват религиозните и свръхестествените вярвания на тези хора, а техниките, които са използвали дават ценна информация за техните умения по това време.
„За милионите индианци, живели в Карибския регион преди пристигането на европейците, пещерите са били един вид духовен портал. Затова тези нови открития на изкуството им, разкриват тяхната вяра и културна идентичност“, казва ученият Яго Копър от „Британския Музей“.
Къде са най-старите праисторически рисунки в света
Толкова богата галерия от уникални рисунки по стените на мрежа от пещери показва, че остров Мона определено е бил свещено място за индианците по тези земи.
Проучването от друга страна довежда не само до голямо откритие за науката, но и помага на наследниците на Таино да разберат по-добре миналото и културата на своите предци.
За още новини и интересни материали харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
Четете още:
Археолози откриха игла на 50 000 години
Учени откриха ДНК на непозната досега група човекоподобни
Кои са истинските "хобити" и хората ли са виновни за изчезването им
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!