О т древността до нас е достигнала легендата за цар Мидас, който превръщал всичко, докоснато от него в злато.
Случайно откритие обаче разкри не само какво се е случило с легендарния монарх, но тайната на изгубена древна империя, намирала се някога на територията на днешна Турция.
Миналата година археолози проучвали огромна могила в равнината Коня, в централната част на страната. Там има останки от множество древни градове. Но дори с това знание, учените не били подготвени, за значимостта на откритието.
Наистина ли някога Земята е била населявана от великани
При тях дошъл местен фермер, който им разказал, че намерил камък с надписи в наскоро изкопан канал.
„Можехме да видим, че стърчи от водата, така че скочихме право надолу в канала, потопихме се до кръста”, посочва археологът Джеймс Осбърн от Чикагския университет.
„Веднага стана ясно, че е древен и разпознахме езика, на който беше написан: лувиански - използван през бронзовата и желязната епоха в района.”
Археолози откриха игла на 50 000 години
Последвали редица изследвания на каменната плоча. Било установено, че тя датира от VIII век пр.н.е.
Най-удивителен обаче бил надписът върху нея. Йероглифите разказвали за древна военна победа.
И не каква да е победа, а битка решила съдбата на цяло царство. Поражението било понесено от Фригия. Държава, която съществувала в Анадола от 3500 година до около 100 година пр. н.е.
Нещо повече, победеният не бил кой да е, а цар Мидас. По всяка вероятност точно същият, който според легендата превръщал всичко в злато.
Шест малко известни чудеса на древния свят
Учените обаче били още по-удивени от останалата част от надписа. В него се посочва името на победителя. Цар на име Хартапу, чиито войници пленили Мидас и други монарси на бойното поле.
„Боговете-бури предадоха царете на негово величество”, гласи надписът на камъка.
До този момент името Хартапу е известно от два други надписа, но от тях не стават ясни нито названието, нито местоположението на древната империя, която е управлявал.
Сега учените предполагат, че гигантската могила Тюркмен-Карахюк, обхващаща площ от над 300 декара, може да крие останките от столицата на неизвестната древна империя, подчинена на царя, победил Мидас на бойното поле.
Най-огромният подземен град в света отваря за туристи
Международният екип няма търпение да изследва мястото през тази година, за да разбере повече за тази държава, изгубена в историята.
„Вътре в тази могила ще бъдат дворци, паметници, къщи”, смята Осбърн. „Тази каменна стела беше чудна, невероятно късметлийска находка, но това е само началото.”
BIAA Statement on Media Coverage of Recent Discoveries at Türkmen-Karahöyük https://t.co/KkExsY1nqD
— British Institute at Ankara (@BIAATweet) February 26, 2020
Recent news highlighted the discovery of a lost Iron Age kingdom in Türkmen-Karahöyük. Please note corrections on the project's direction and no direct evidence of King Midas. pic.twitter.com/GU3nvL5Vj3
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!