С мъртната присъда винаги е била жестока, но начинът й на изпълнение и степента на жестокост са се променяли през годините в зависимост от културните и легални норми в различните общества.
И все пак въпреки редицата ужасяващи методи за екзекуция, да бъдеш убит от слон звучи прекалено.
Прекалено или не – тази практика е съвсем реална и е най-често използваният метод за публична екзекуция в Югозападна Азия и най-вече Индия от Средновековието до края на XIX в.
Във видеото горе вижте кои са най-умните животни
Методът е известен като „Гунга Рао“
и се състои в това слон да смаже осъдения на смърт. Най-често слонът стъпвал върху главата или стомаха на човека и така го довършвал.Тази екзекуция била отредена както за военнопленници, така и за обикновени престъпници и обирджии.
През годините са описани различни изпълнения на Гунга Рао. Едно от тях е дело на марокански учен и пътешественик Ибн Батута, който записал видяното от него при присъствието му на публична екзекуция със слонове:
„В деня, в който аз присъствах, няколко мъже бяха обвинени в опит за убийство на везира. Трябваше да бъдат хвърлени на слоновете, които бяха научени да разкъсват жертвите си на парчета. Хоботите им бяха снабдени с остри метални оръжия като ножове… когато човек им беше хвърлен, те го хващаха със зъби и го мятаха между краката си, чакайки заповедта на императора. Ако заповедта беше да разкъса жертвата, правеше точно така, ако ли трябваше да го остави жив – оставяше го в краката на императора… “
Описани са и по-екстремни изпълнения на Гунга Рао
от обикновеното стъпване върху главата или корема на осъдения. Някои слонове са тренирани да кълцат престъпниците на парчета с остриетата, сложени на бивните им.
В Шри Ланка например дебелокожите животни са тренирани да наръгват жертвите с бивните си, а в Тайланд осъдените били размятани насам-натам, докато не издъхнели. Във Виетнам обаче със сигурност са били по-брутални, защото престъпниците били завързвани на кол, а слоновете ги чупели на парченца.
Защо точно слоновете са избрани за екзекутори
Отговорът е прост – защото са много интелигенти и лесни за дресиране. Още през 220 г. пр. Хр. Ханибал Барка повежда картагенците върху слонове и кара стохилядна армия да отстъпи от страх да не бъде сравнена със земята.
Някъде между V и XV в. хората започват да използват слоновете и за екзекуции, давайки начало на Гунга Рао. Методът замира, когато Британската империя започва да се разраства и да колонизира много земи.
Днес слоновете продължават да бъдат считани за интелигенти и лесни за трениране, но се използват за циркови атракции, а не за убийства.
Вижте още:
Бракониерите избиват хиляди слонове годишно и променят естествения ход на природата
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!