Б ракониерите дълги години избиват слоновете с бивни и поради тази причина в момента в дивата природа има малко екземпляри от вида, които да се размножават.
Слоновете без бивни са повече и вероятността този признак да бъде предаден в следващите поколения е по-голяма. Така постепенно всички слонове ще се раждат без бивни.
Във видеото горе вижте какво причинява бракониерството на слоновете в Мозамбик
98% от женските слонове в някои региони на Африка са без бивни,
това сочат данни на неправителствената организация „Elephant Voices“. Джойс Пуул, съосновател на „Elephant Voices“, следи измененията при африканските слоновете от почти 40 години.
Според нея има пряка връзка между бракониерството и тенденцията да се раждат слонове без бивни.
В нашата галерия вижте как кучета ловят бракониери в Африка
След като бракониерите предпочитат слоновете с бивни, заради слоновата кост от тях, тези без бивни се спасяват от смъртта и създават потомство със същите признаци.
Ако ситуацията не се подобри, африканският слон може съвсем скоро да бъде без бивни като цяло, също като своя азиатски братовчед.
В Мозамбик в периода 1977 – 1992 г. са избити 90% от слоновете
30% от родените женски слонове там все още нямат бивни. Старите женски слонове, пощадени заради липсата на бивни, са предали гена на своите дъщери.
Elephants are now being born without tusks because of poaching https://t.co/ULHSaa14cG
— The Independent (@Independent) 28 ноември 2016 г.
В Националния парк Адо Елефант в Южна Африка 98% от женските слонове нямат бивни. Докато правителството на ЮАР основе парка през 1931 г., ловците от запада избиват всички слонове в местността, без 11. От пощадените 8 са женски, 4 от които са без бивни.
В периода 2007 – 2014 г. бракониерите убиват около 56 слона на ден
Тези близо 144 000 избити животни са почти една трета от всички слонове в Африка и са загинали главно, за да задоволят нуждата от слонова кост в Китай, където тя много се търси. Бракониерството не само е виновно за загубата на разнообразните признаци сред слоновете, а и за пълното изчезване на животните в някои области.
Poachers slaughter 170 #elephants in Niassa National Reserve #Mozambique #Poaching #Wildlife https://t.co/1kvqcWRDm2 pic.twitter.com/gNhOJFQXBc
— Club of Mozambique (@clubOmozambique) 1 ноември 2016 г.
Вижте още:
Бракониери убиха 1175 носорози през 2015 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!