Б лагодарение на съвременните 3D технологии за сканиране учени успяха да пресъздадат точния образ на 2000-годишна мумия на воин, чието лице е покрито с глинена маска.
Как живи монаси се мумифицират в името на религията
Главата и 3D възстановката ѝ ще бъдат представени на тематична избожба в Британския музей в Лондон.
Лицето зад маската е на скитски воин
Скитите са исторически народ номади от иранската група, които се славят като много добри ездачи и стрелци.
Известни са с буйния си нрав и тероризирането на селища от Черно море до китайската граница.
3D скенерът разкрива, че воинът е имал здрави зъби, мустак, пробито ухо и белег, простиращ се по дължина от окото до челюстта.
До мъжа е открита и мумифицирана жена с глинена маска. Учените се надяват скоро да могат да сканират и нейното лице и да му направят възстановка.
In your face! #Scythian warrior's real face (covered by clay mask) - revealed.https://t.co/7yb9SRJKEf via @guardian pic.twitter.com/KUhi0ZzbmZ
— Jens Notroff (@jens2go) 12 септември 2017 г.
Канибализмът като ритуал за посвещаване в тайни общества и почитане на мъртвите
Херодот е написал много текстове за скитите
и терора, който те сеели. В последните години археологически находки все повече доказват неговите разкази.
Историкът например е описал, че когато скитските воини умирали, те били погребвани със своята прислуга, коня си и жените си.
Уредникът на Британския музей, Джон Симпсън, потвърждава това твърдение и обяснява, че в гробниците на воините често са откривани слуги и коне. „Конете, намерени в гробниците, най-често са убивани с един единствен удар между очите с бойна брадва – доста хуманно“, казва Симпсън.
Изложбата „Скити: Воините на Древен Сибир“
ще включва доста информация за скинтската култура. Общността е един доста интересен исторически номадски народ без писменост.
Една различна погребална практика - висящите ковчези на Китай
Единствените трайни неща, които скитите оставяли след себе си, били гробниците на воините. В тях те слагали всичко, което смятали, че ще потрябва на мъртвия – злато, оръжия, кожи, жените и конете им.
@VivStylz #Scythian splendor Scythians: Warriors of Ancient Siberia review – magical riches (at British Museum) https://t.co/SR10lqxRWP
— Mary C Legg (@pogomcl2) 17 септември 2017 г.
Благодарение на суровия сибирски климат кожите и други краткотрайни предмети са успели да се запазят в продължение на хиляди години.
На изложбата ще могат да се видят и исторически дървени мебели, татуирана човешка кожа, конски впряг, буци сирене и най-старите открити до момента китайски пръчки за хранене.
За още новини и интересни материали харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
Четете още:
Древни рисунки разкриват представата на индианците за Вселената
Селище на 14 000 г., открито в Северна Америка, променя историята
Кои са истинските "хобити" и хората ли са виновни за изчезването им
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!