П рез 1884 г. известният педиатър Лутър Емет Холт пише книга - наръчник за детегледачки и майки, имащи нужда от помощ при правилното отглеждане и хранене на децата си.
Освен най-основните въпроси, на които отговаря, като къпане, кърмене и отучаване, педиатърът отделя сериозно внимание и на темата за „проветряването“ и идеята, че е важно бебетата редовно да получават своята доза свеж въздух, за да се развиват правилно и да се разболяват по-рядко.
Спорни изобретения: Александър Бел и телефона
Спорни изобретения: Маркони, Тесла и още за радиото
Това твърдение довежда до едно от най-странните изобретения на XX в. - бебешките клетки за прозорец.
Какво точно представляват бебешките клетки?
Това са подобни на кафези съоръжения, в които се поставяли бебетата на прозорците през деня, за да дишат свеж въздух. Този странен метод е изобретен през 1922 г. в САЩ, но до 30-те години вече превзема и Лондон, а след това и Европа.
Патент за изобретението получава Ема Ред от Спокан, Вашингтон. Тя обяснява необходимостта от него така:
„От здравословна гледна точка е съвсем ясно, че в бързорастящите и претъпкани големи градове е трудно да се отглеждат правилно бебета и малки деца. Предвид този факт, целта на изобретението е да бъде добавено към външната част на сградите, където на отворен прозорец да могат да бъдат оставяни бебета и малки деца“.
От конкретно към абстрактно мислене
10 лесни стъпки за щастливи деца
Към клетката бил предвиден и разгъваем покрив, който да се изкарва при нужда, за да предпазва децата от падащи твърди предмети, както и от дъжд, сняг и градушка.
В НАШАТА ГАЛЕРИЯ ВИЖТЕ КОИ СА БЕЗУМНИТЕ РУСКИ ИЗОБРЕТЕНИЯ, ПОЛУЧИЛИ ПАТЕНТ
След като приспособлението било правилно инсталирано и здраво закрепено, в него се слагали кошници с одеяла и играчки, за да могат бебетата да спят или да си играят на чист въздух на десетки метри над земята.
Бебешките клетки стават изключително популярни
Дори самата Елинор Рузвелт си поръчва клетка след раждането на дъщеря си Анна, признавайки, че явно има „бегли познания за отглеждането на деца“.
Мистерията, защо не помним как сме били бебета
Как да разберем, че бебето е болно
Майките в жилищните сгради, които нямали достъп до градинка, получавали безплатни клетки, за да ги използват в апартаментите си и децата им да не бъдат лишени от свежия въздух.
„Свежият въздух е необходим за обновяване и пречистване на кръвта
и също толкова важен, колкото и правилното хранене. Апетитът нараства, храносмилането се подобряла, бузките почервеняват и всички признаци на добро здраве са налице“, пише Холт в книгата си.
Как да изградим добра самооценка в детето си
Как да се справим с повишената двигателна активност при децата
Освен тези ползи той подробно разяснява и други предимства на честото набавяне на свеж въздух, изтъквайки, че по този начин децата стават по-здрави и по устойчиви на настинки и инфекции .
Предположенията на лекаря не са далеч от истината
става ясно почти век по-късно. Доклад от 2009 г. в научното списание „Journal of Environmental Psychology“ също предлага бебетата да бъдат излагани на чист въздух, за да бъдат по-здрави.
Друго по-скорошно изследване пък добавя, че бебетата, излагани на слънчева светлина в следобедните часове, спят по-здравословно от останалите.
В края на XX в. употребата на бебешките клетки започва да се отрича,
след като възприятията за безопасността на децата се променя, дори и да не е регистриран нито един случай на злополука с изобретението. Днес майките търсят алтернативни начини да набавят свеж въздух на своите деца, но клетките от външната страна на прозореца не са един от тях.
Във видеото вижте кои най-странните японски изобретения:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!